| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób wyrównać pracownicy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli na zwolnieniach lekarz nie wpisał kodu B

W jaki sposób wyrównać pracownicy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli na zwolnieniach lekarz nie wpisał kodu B

Pracownica urodziła dziecko 30 maja br. Przed porodem, od 10 stycznia przebywała na zwolnieniu lekarskim i wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 80%, ponieważ ze zwolnień lekarskich nie wynikało, że pracownica jest w ciąży. Czy możemy wyrównać zasiłek chorobowy do 100% na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, czy pracownica powinna złożyć wniosek o wyrównanie?

Mogą Państwo wyrównać zasiłek chorobowy na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Wniosek pracownicy nie jest konieczny.

UZASADNIENIE

Wysokość zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% wymiaru z tytułu niezdolności do pracy, przypadającej na okres ciąży, jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym B lub odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Na pisemny wniosek ubezpieczonej lekarz nie umieszcza kodu B w zaświadczeniu lekarskim. Jeżeli pracownica nie chce, aby na zwolnieniu lekarskim był zamieszczony przez lekarza kod B, ani nie przedstawi pracodawcy odrębnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży – pracodawca nie może wypłacać jej 100% zasiłku chorobowego. W takim przypadku nie można uznać, że niewypłacenie 100% zasiłku chorobowego było błędem pracodawcy. Tym samym nie jest on zobowiązany do wypłaty wyrównania zasiłku z urzędu po urodzeniu dziecka przez pracownicę.

Pracodawca może jednak wyrównać zasiłek chorobowy bez wniosku pracownicy, jeżeli wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński, a zwolnienie lekarskie miało miejsce bezpośrednio przed porodem i stan ciąży w czasie tego zwolnienia nie ulega wątpliwości.

Jeśli pracodawca nie wypłaci wyrównania z urzędu, pracownica może zwrócić się z wnioskiem o wyrównanie. Wniosek powinna złożyć w terminie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługiwał jej zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek.

Jeżeli pracodawca nie wypłaci wyrównania z urzędu, a pracownica wystąpi o wyrównanie zasiłku chorobowego w tym terminie, pracodawca powinien wyrównać zasiłek. Dowodem potwierdzającym stan ciąży w czasie zwolnienia lekarskiego przed porodem może być skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 57 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie zasiłków

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »