| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób wyrównać pracownicy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli na zwolnieniach lekarz nie wpisał kodu B

W jaki sposób wyrównać pracownicy zasiłek chorobowy do 100%, jeśli na zwolnieniach lekarz nie wpisał kodu B

Pracownica urodziła dziecko 30 maja br. Przed porodem, od 10 stycznia przebywała na zwolnieniu lekarskim i wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 80%, ponieważ ze zwolnień lekarskich nie wynikało, że pracownica jest w ciąży. Czy możemy wyrównać zasiłek chorobowy do 100% na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, czy pracownica powinna złożyć wniosek o wyrównanie?

Mogą Państwo wyrównać zasiłek chorobowy na podstawie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Wniosek pracownicy nie jest konieczny.

UZASADNIENIE

Wysokość zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% wymiaru z tytułu niezdolności do pracy, przypadającej na okres ciąży, jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym B lub odrębne zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży (art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Na pisemny wniosek ubezpieczonej lekarz nie umieszcza kodu B w zaświadczeniu lekarskim. Jeżeli pracownica nie chce, aby na zwolnieniu lekarskim był zamieszczony przez lekarza kod B, ani nie przedstawi pracodawcy odrębnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży – pracodawca nie może wypłacać jej 100% zasiłku chorobowego. W takim przypadku nie można uznać, że niewypłacenie 100% zasiłku chorobowego było błędem pracodawcy. Tym samym nie jest on zobowiązany do wypłaty wyrównania zasiłku z urzędu po urodzeniu dziecka przez pracownicę.

Pracodawca może jednak wyrównać zasiłek chorobowy bez wniosku pracownicy, jeżeli wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński, a zwolnienie lekarskie miało miejsce bezpośrednio przed porodem i stan ciąży w czasie tego zwolnienia nie ulega wątpliwości.

Jeśli pracodawca nie wypłaci wyrównania z urzędu, pracownica może zwrócić się z wnioskiem o wyrównanie. Wniosek powinna złożyć w terminie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługiwał jej zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek.

Jeżeli pracodawca nie wypłaci wyrównania z urzędu, a pracownica wystąpi o wyrównanie zasiłku chorobowego w tym terminie, pracodawca powinien wyrównać zasiłek. Dowodem potwierdzającym stan ciąży w czasie zwolnienia lekarskiego przed porodem może być skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 57 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK