| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Prowadzę zakład gastronomiczny, w którym zatrudniam pracownice młodociane na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Matka jednej z pracownic przeszła operację i po wyjściu ze szpitala wymaga – zdaniem lekarza – stałej całodobowej opieki. Pracownica nie ma jeszcze ukończonych 18 lat i jako jedyna z rodzeństwa mieszka z matką (ojciec pracuje). Czy z tytułu opieki nad chorą matką pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Poszczególne dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym pracodawca sumuje i w razie wyczerpania przez pracownika limitu zasiłku w tym roku zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Jeżeli pracownica wykorzysta więcej niż 14 dni zwolnienia lekarskiego na matkę, to jej nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, ale za okres tego zwolnienia lekarskiego nie będzie miała prawa do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli w domu są inne osoby, które mogą opiekować się chorym członkiem rodziny. Jednak pracownica jest jedynym dzieckiem, które mieszka z matką, a jej ojciec pracuje.

Za członka rodziny, który może zapewnić opiekę, nie uważa się:

  • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
  • osoby chorej,
  • osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
  • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
  • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
  • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki (np. babka dziecka).

PRZYKŁAD

Pracownica wychowuje wspólnie z mężem 1,5-roczne dziecko. Razem z nimi mieszka matka pracownicy, która jest emerytką. Mąż pracownicy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Zachorowało dziecko pracownicy. W takiej sytuacji dzieckiem opiekowała się babka, jednak teraz codziennie chodzi na rehabilitację. W tym przypadku pracownicy lub jej mężowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Oboje rodzice nie mogą jednocześnie pobierać zasiłku opiekuńczego na to samo dziecko.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 3, ust. 2, art. 33 ust. 1 pkt 2, ust. 3, art. 34, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 190, art. 194 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK