| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie przysługuje pracownicy, która po wykorzystaniu części świadczenia rehabilitacyjnego wróciła do pracy i ponownie zachorowała

Jakie świadczenie przysługuje pracownicy, która po wykorzystaniu części świadczenia rehabilitacyjnego wróciła do pracy i ponownie zachorowała

Pracownica przez 182 dni – do 27 listopada 2009 r. była na zwolnieniu lekarskim i otrzymywała wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Potem uzyskała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres od 28 listopada 2009 r. do 26 maja 2010 r. Pracownica od 1 stycznia 2010 r. wróciła do pracy. Z pytaniem, czy pracownica może wrócić do pracy, zwróciliśmy się do ZUS, który uznał, że w tych okolicznościach powrót do pracy jest możliwy. Pracownica choruje na nowotwór i w okresach poprawy jej stanu zdrowia lekarze nawet zalecają pracownicy powrót do pracy jako formę rekonwalescencji. Pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby od 1 do 8 maja 2010 r. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego? Czy w tej sytuacji wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, czy pracownica ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego? Jeżeli ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia tego świadczenia?

Pracownica w związku z chorobą od 1 do 8 maja 2010 r. ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Zwolnienie lekarskie w związku z chorobą pracownica otrzymała na okres, kiedy przysługiwało jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawy wymiaru, z której zostanie obliczona wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, nie powinni Państwo waloryzować. Przed podjęciem wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego warto wystąpić z pytaniem do ZUS w sprawie wypłaty świadczenia.

UZASADNIENIE

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje przez okres wskazany w decyzji ZUS. Pracownica była badana przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest ona nadal niezdolna do pracy (art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Okres tej niezdolności do pracy lekarz orzecznik ZUS w przypadku pracownicy ustalił do 26 maja 2010 r.

Pracownica wróciła do pracy po uzyskaniu informacji z ZUS, która dla Państwa była podstawą wstrzymania wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego i dopuszczenia pracownicy do wykonywania pracy. Pracownica wróciła do pracy w trakcie okresu, na który przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne. Od dnia powrotu do pracy ma ona prawo do wynagrodzenia za pracę, a nie do świadczenia rehabilitacyjnego (art. 22 w związku z art. 12 ustawy zasiłkowej). Na ten okres wypłata świadczenia rehabilitacyjnego została zawieszona.

Po powrocie do pracy pracownica zachorowała i otrzymała zwolnienie lekarskie od 1 do 8 maja 2010 r., czyli w okresie, kiedy ma ustalone prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Osoba niezdolna do pracy nie może mieć prawa i równocześnie pobierać dwóch rodzajów świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Pracownik nie może pobierać równocześnie dwóch świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, np. zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego.

Wyjątkowo pracownik, który łączy wykonywanie pracy z dodatkowym urlopem macierzyńskim, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego.

Choroba pracownicy i zwolnienie lekarskie w trakcie ustalonego prawa do świadczenia rehabilitacyjnego powoduje, że nie przysługuje jej nowy okres zasiłkowy. Nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Natomiast za okres zwolnienia lekarskiego pracownica ma prawo do przysługującego jej świadczenia rehabilitacyjnego.

Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego następuje na podstawie decyzji lekarza orzecznika. Świadczenie rehabilitacyjne płatnik tego świadczenia wypłaca przez okres podany w decyzji ZUS, wydanej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

WAŻNE!

Podstawą wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja ZUS.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »