| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie przysługuje pracownicy, która po wykorzystaniu części świadczenia rehabilitacyjnego wróciła do pracy i ponownie zachorowała

Jakie świadczenie przysługuje pracownicy, która po wykorzystaniu części świadczenia rehabilitacyjnego wróciła do pracy i ponownie zachorowała

Pracownica przez 182 dni – do 27 listopada 2009 r. była na zwolnieniu lekarskim i otrzymywała wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Potem uzyskała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres od 28 listopada 2009 r. do 26 maja 2010 r. Pracownica od 1 stycznia 2010 r. wróciła do pracy. Z pytaniem, czy pracownica może wrócić do pracy, zwróciliśmy się do ZUS, który uznał, że w tych okolicznościach powrót do pracy jest możliwy. Pracownica choruje na nowotwór i w okresach poprawy jej stanu zdrowia lekarze nawet zalecają pracownicy powrót do pracy jako formę rekonwalescencji. Pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby od 1 do 8 maja 2010 r. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego? Czy w tej sytuacji wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, czy pracownica ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego? Jeżeli ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy waloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia tego świadczenia?

Jednak ZUS przewiduje w niektórych przypadkach przerwanie przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego i możliwość wcześniejszego powrotu do pracy. Jest to raczej wyjątkowa sytuacja, np. przy chorobach nowotworowych, kiedy powrót pracownika do pracy może przyspieszyć jego rekonwalescencję. Państwo jako pracodawca nie powinni jednak sami podejmować decyzji ani o przerwaniu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, ani o ponownym podjęciu wypłaty tego świadczenia. W każdym przypadku powinni Państwo zwrócić się do ZUS (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego płatnik tego świadczenia waloryzuje jeden raz, tzn. w kwartale, w którym pracownik otrzymał po raz pierwszy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy przyznano prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od listopada 2009 r., czyli w IV kwartale 2009 r. Wskaźnik waloryzacji w IV kwartale 2009 r. wynosił 99,50%. Dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie powinni Państwo waloryzować w listopadzie 2009 r. Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, z której zostanie wyliczone świadczenie rehabilitacyjne za maj 2010 r., mimo przerwy w wypłacie świadczenia nie powinni Państwo waloryzować wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w maju 2010 r. Wypłata świadczenia rehabilitacyjnego w maju 2010 r. jest kontynuacją wypłaty tego świadczenia przysługującego pracownicy w okresie od 28 listopada 2009 r. do 26 maja 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 18 ust. 1, ust. 3 i ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • obwieszczenie Prezesa ZUS z 19 sierpnia 2009 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2009 r. (M.P. Nr 54, poz. 758),
  • obwieszczenie Prezesa ZUS z 15 marca 2010 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2010 r. (M.P. Nr 15, poz. 161).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »