| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Zachorowała pracownica, która z tytułu choroby zawodowej pobiera rentę. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. Lekarz zaznaczył w zwolnieniu lekarskim, że przez 4 dni przebywała w szpitalu. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy? Czy pracownica ma prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego, czy do 70% tego wynagrodzenia? Jest to jej pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku.

Formularz ZUS ZLA nie zawiera informacji, czy niezdolność do pracy ma związek z chorobą zawodową.

WAŻNE!

Związek choroby zawodowej z niezdolnością do pracy lekarz powinien potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem.

Jeżeli okaże się, że niezdolność do pracy w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. nie ma związku z chorobą zawodową, to pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres zwolnienia lekarskiego. W tym przypadku również za pobyt w szpitalu pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Podstawowa wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru. Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje z tytułu niezdolności do pracy (art. 92 § 1 pkt 2 i pkt 3 Kodeksu pracy):

  • z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • przypadającej na okres ciąży,
  • z powodu poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

WAŻNE!

Wynagrodzenia chorobowego za okres pobytu w szpitalu nie należy obniżać do 70% podstawy wymiaru.

Różnica w wysokości wypłacanego świadczenia za okres pobytu w szpitalu dotyczy zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, a nie wynagrodzenia chorobowego (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, to za okres pobytu w szpitalu przysługuje mu zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. Wyjątkowo 100% podstawy wymiaru zasiłku, również za okres pobytu w szpitalu, przysługuje pracownikowi przez cały okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli niezdolność do pracy (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej):

  • przypada na okres ciąży,
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów albo
  • jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Podstawa prawna

  • art. 92, art. 237 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy,
  • art. 11, art. 53, art. 57 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 4, art. 7, art. 8, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »