| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym w okresie od 21 listopada 2009 r. do 9 kwietnia 2010 r. Na okres od 18 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. zawarliśmy z nią umowę zlecenia. Pracownica zachorowała 24 marca 2010 r. i lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie do 31 marca 2010 r. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?

Pracownicy z tytułu choroby powstałej w trakcie umowy zlecenia wykonywanej w okresie urlopu macierzyńskiego nie przysługuje wynagrodzenie/zasiłek chorobowy. Umowa zlecenia zawarta w trakcie urlopu macierzyńskiego jest tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Pracownica w tym okresie nie mogła zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.

UZASADNIENIE

Od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej ze swoim pracownikiem pracodawca ma obowiązek naliczać składki na wszystkie ubezpieczenia, tak jak za pracownika (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). W okresie pracy na podstawie umowy zlecenia w trakcie zatrudnienia pracowniczego z wynagrodzenia za zlecenie pracodawca nalicza również składki na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie z umowy zlecenia jest doliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłków i traktowane jak składnik wynagrodzenia przysługujący do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Jeżeli świadczenie przysługuje pracownikowi również po rozwiązaniu umowy zlecenia, to pracodawca wyłącza to wynagrodzenie z podstawy wymiaru.

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest odrębnym od umowy o pracę tytułem do ubezpieczeń (art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 19 ustawy systemowej). W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego płatnik zasiłku nalicza za pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego, a ich koszt finansuje budżet państwa.

Pracownik w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego może wykonywać pracę, np. na podstawie umowy zlecenia, nawet na rzecz swojego pracodawcy i w tym czasie nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego (art. 17 ustawy zasiłkowej). W tym przypadku tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie umowa zlecenia.

Z umowy zlecenia wykonywanej w okresie urlopu macierzyńskiego pracownik może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym powoduje, że pracownik nie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma obowiązkowego tytułu do tego ubezpieczenia, nie może również przystąpić do niego dobrowolnie.

WAŻNE!

Zleceniobiorca, który pobiera zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego, nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego i nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Pracownik, który wykonuje w trakcie urlopu macierzyńskiego umowę zlecenia, nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tej umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa zlecenia została zawarta z pracodawcą czy z innym podmiotem. Zleceniobiorca nie ma tytułu do ubezpieczenia chorobowego, dlatego nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego (art. 3 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownica zachoruje po 9 kwietnia 2010 r., czyli po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, to przysługuje jej prawo wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 19, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 17, art. 36 ust. 1 i art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »