| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Zatrudnialiśmy pracownicę na umowę o pracę na czas określony. Pracownica dostarczyła zaświadczenie od lekarza, że jest w 7. miesiącu ciąży, dlatego przedłużyliśmy z nią umowę o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, jeżeli po porodzie ustanie jej zatrudnienie i nie będzie już naszym pracownikiem? Jeżeli tak, to jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o ten zasiłek?

Pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, ponieważ zasiłek ten przysługuje również osobom pobierającym zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje również przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej).

W 2010 r. pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez okres (art. 12 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw):

  • do 2 tygodni, jeżeli urodzi jedno dziecko albo
  • do 3 tygodni, jeżeli w trakcie jednego porodu urodzi więcej niż jedno dziecko.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wydłużany w latach następnych co dwa lata, aż do 2014 r. (art. 12 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).

Zasiłek macierzyński za okres określony w Kodeksie pracy jako dodatkowy urlop macierzyński przysługuje również osobom, które urodziły dziecko przed 1 stycznia 2010 r., ale na 31 grudnia 2009 r. miały prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje nie tylko ubezpieczonym będącym pracownikami korzystającymi z tych urlopów, ale również innym osobom pobierającym zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu mają m.in.:

  • osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie, np. prowadzące działalność pozarolniczą, wykonujące umowę zlecenia,
  • osoby pobierające zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia oraz
  • osoby pobierające zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego.

Pracownica, z którą zawarli Państwo umowę o pracę na czas określony, w dniu jej rozwiązania była w 7. miesiącu ciąży, dlatego umowa została przedłużona do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Po urodzeniu dziecka pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia, czyli po zakończeniu umowy o pracę (art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Zasiłek macierzyński za okres po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej). Natomiast od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica złoży wniosek, ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »