| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Czy pracownicy, która przyjmie dziecko na wychowanie, należy się zasiłek macierzyński?

Tak. Ubezpieczeni, którzy przyjmą na wychowanie dziecko i wystąpią z wnioskiem do sądu o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia albo przyjmą takie dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego. Urlop i zasiłek macierzyński przysługuje przez okres:

  • 20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci,

nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Minimalny wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 9 tygodni.

Po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i pobieranego za ten okres zasiłku macierzyńskiego pracownik lub pracownica mają prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński w 2010 r. wynosi maksymalnie 2 tygodnie, jeżeli na wychowanie zostało przyjęte jedno dziecko, a 3 tygodnie, gdy na wychowanie przyjęto jednocześnie co najmniej dwoje dzieci. Okres tego urlopu od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. będzie wynosił odpowiednio – 4 i 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 r. odpowiednio – 6 i 8 tygodni.

Aby otrzymać dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński za ten okres, należy wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o jego udzielenie, określając w nim okres, w którym zamierza z takiego urlopu korzystać. Wniosek powinien zostać złożony nie później niż na 7 dni przed zamierzoną datą rozpoczęcia dodatkowego urlopu. Zasiłek macierzyński przysługuje także w razie przekroczenia tego terminu, jeżeli pracodawca udzieli takiego dodatkowego urlopu.

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego musi przypadać bezpośrednio po udzielonym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Należy pamiętać, że dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługują nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. lub odpowiednio 10. roku życia. Jeżeli zatem w czasie tego dodatkowego urlopu dziecko ukończy wiek 7 (10) lat, wówczas urlop ten i zasiłek macierzyński przysługują nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. (10.) roku życia dziecka.

Jeżeli dziecko kończy wiek 7 (10) lat w pierwszych 9 tygodniach urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i w związku z tym pracownica korzysta z minimalnego wymiaru tego urlopu, wynoszącego 9 tygodni, to po zakończeniu tego urlopu może skorzystać w 2010 r. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego przez okres 1 tygodnia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK