| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyńsko-ojcowski

Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego przysługuje w takim samym wymiarze, tj. przez okres 1 tygodnia w 2010 i 2011 r., a od 1 stycznia 2012 r. – 2 tygodni, bez względu na to, czy przy jednym porodzie urodzi się jedno czy więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia albo przyjęcia dziecka na wychowanie przez okres określony w Kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a od 1 stycznia 2010 r. także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu ojcowskiego. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, pracownica i pracownik muszą korzystać z takiego urlopu.

Zasiłek macierzyński przysługuje także pozostałym ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, którzy nie mają prawa do urlopu, ale korzystają z przerwy w wykonywaniu pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności, np. zleceniobiorcom lub osobom prowadzącym własną firmę.

Urlop i zasiłek macierzyński przysługują w wymiarze:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Dodatkowy urlop

Gdy pracownica wykorzysta urlop macierzyński w podstawowym wymiarze, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu, za który także otrzyma zasiłek macierzyński. Dodatkowy urlop i zasiłek macierzyński przysługuje w 2010 r. w wymiarze do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 3 tygodni, gdy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko. W kolejnych latach okres dodatkowego urlopu będzie zwiększany, tj. od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie – do 4 tygodni, a w razie urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka – do 6 tygodni, a od 1 stycznia 2014 r. odpowiednio – do 6 i 8 tygodni.

O udzielenie dodatkowego urlopu pracownica musi wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego dodatkowego urlopu. Należy dodać, że gdy pracownica złoży wniosek później, a pracodawca udzieli jej tego urlopu, to za ten okres pracownica otrzyma zasiłek macierzyński. We wniosku pracownica powinna określić okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu. W 2010 r. urlop dodatkowy może być udzielony jednorazowo na okres tygodnia albo dwóch tygodni i wyłącznie na okres przypadający bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w wymiarze podstawowym.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »