| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

WAŻNE!

Pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na podstawie wniosku pracownika, w którym pracownik określa wymiar czasu pracy.

Wykonywanie pracy przez pracownika w wymiarze 1/2 etatu i korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obniża wysokość zasiłku macierzyńskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik wykonuje pracę w czasie korzystania z dodatkowego urlopu. Zasiłek macierzyński powinni więc Państwo wypłacać za 1/2 etatu.

Pracownik w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i pracy uległ wypadkowi przy pracy i z tego powodu od 9 do 15 lutego br. ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego z 1/2 etatu. W tym samym czasie pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z 1/2 etatu, ponieważ złożył wniosek o udzielenie w takim wymiarze urlopu macierzyńskiego. Od 16 lutego pracownik ma prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na pełny etat.

Zatrudniony u Państwa pracownik chce korzystać z urlopu ojcowskiego, który w 2010 r. i 2011 r. wynosi 1 tydzień. Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka oraz niezależnie od tego, czy ojciec dziecka korzystał z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego pracownik musi złożyć pisemny wniosek w tej sprawie do pracodawcy (art. 1823 Kodeksu pracy). Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Do wniosku o urlop ojcowski pracownik powinien dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że nie pobierał wcześniej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 180, art. 1821 , art. 1822, art. 1823 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »