| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Czy pracownik łączący korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy ma prawo do zasiłku chorobowego

Od 5 stycznia 2010 r. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na pełny etat. 25 stycznia 2010 r. pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 2 tygodnie, od 2 do 15 lutego 2010 r., bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego udzielonego jego żonie. Pracownik w trakcie dodatkowego urlopu pracuje na 1/2 etatu. 9 lutego miał wypadek przy pracy i przedłożył zwolnienie lekarskie do końca lutego. Czy pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od dnia wypadku? Wiemy, że pracownik zamierza skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego, skoro po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest na zasiłku chorobowym?

WAŻNE!

Pracodawca dopuszcza pracownika do wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na podstawie wniosku pracownika, w którym pracownik określa wymiar czasu pracy.

Wykonywanie pracy przez pracownika w wymiarze 1/2 etatu i korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego obniża wysokość zasiłku macierzyńskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik wykonuje pracę w czasie korzystania z dodatkowego urlopu. Zasiłek macierzyński powinni więc Państwo wypłacać za 1/2 etatu.

Pracownik w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i pracy uległ wypadkowi przy pracy i z tego powodu od 9 do 15 lutego br. ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego z 1/2 etatu. W tym samym czasie pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z 1/2 etatu, ponieważ złożył wniosek o udzielenie w takim wymiarze urlopu macierzyńskiego. Od 16 lutego pracownik ma prawo do zasiłku z tytułu zatrudnienia na pełny etat.

Zatrudniony u Państwa pracownik chce korzystać z urlopu ojcowskiego, który w 2010 r. i 2011 r. wynosi 1 tydzień. Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka oraz niezależnie od tego, czy ojciec dziecka korzystał z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego pracownik musi złożyć pisemny wniosek w tej sprawie do pracodawcy (art. 1823 Kodeksu pracy). Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego najpóźniej do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Do wniosku o urlop ojcowski pracownik powinien dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że nie pobierał wcześniej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 180, art. 1821 , art. 1822, art. 1823 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK