| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Od 4 lat prowadzę zakład kominiarski. 10 września 2009 r. miałem wypadek podczas wykonywania pracy. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem od 21 września 2009 r. ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem za okres od 10 września 2009 r. do 4 lutego br. Od 5 lutego br. lekarz kardiolog wystawił mi zwolnienie lekarskie na 30 dni, które nie ma związku z wypadkiem z września. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed obecnym zwolnieniem byłem na zwolnieniu lekarskim? Czy od 5 lutego br. ZUS liczy nowy okres zasiłkowy?

Od 5 lutego br. ma Pan prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ma Pan wymagany okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Do okresu wyczekiwania wlicza się okres pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że w tym okresie nie jest opłacana składka. Między kolejnymi niezdolnościami do pracy nie było przerwy, dlatego okresy pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego ZUS wliczy do jednego okresu zasiłkowego.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 8 ust. 1 ustawy wypadkowej). Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest brak na dzień wypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia na kwotę przekraczającą 6,60 zł (art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W przypadku niezdolności do pracy, która nie ma związku z wypadkiem przy pracy, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dla przedsiębiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Objęcie tym ubezpieczeniem może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku, gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia nastąpi razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń (art. 14 ust. 1 ustawy systemowej).

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej nie przystąpił Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego w tym przypadku objęcie ubezpieczeniem chorobowym mogło nastąpić od dnia wskazanego przez Pana we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

WAŻNE!

Przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Od 5 lutego br. przysługuje Panu prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, ponieważ zgłosił się Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 21 września 2009 r. Dlatego ma Pan wymagany 90-dniowy okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Okres pobierania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie jest przerwą w ubezpieczeniu, mimo że w tym okresie nie są opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Okres ten jest traktowany jak okres ubezpieczenia i podlega wliczeniu do okresu wyczekiwania na zasiłek.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK