| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Od 4 lat prowadzę zakład kominiarski. 10 września 2009 r. miałem wypadek podczas wykonywania pracy. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem od 21 września 2009 r. ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem za okres od 10 września 2009 r. do 4 lutego br. Od 5 lutego br. lekarz kardiolog wystawił mi zwolnienie lekarskie na 30 dni, które nie ma związku z wypadkiem z września. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed obecnym zwolnieniem byłem na zwolnieniu lekarskim? Czy od 5 lutego br. ZUS liczy nowy okres zasiłkowy?

Od 5 lutego br. ma Pan prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ ma Pan wymagany okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Do okresu wyczekiwania wlicza się okres pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że w tym okresie nie jest opłacana składka. Między kolejnymi niezdolnościami do pracy nie było przerwy, dlatego okresy pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego ZUS wliczy do jednego okresu zasiłkowego.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 8 ust. 1 ustawy wypadkowej). Osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest brak na dzień wypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia na kwotę przekraczającą 6,60 zł (art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej).

W przypadku niezdolności do pracy, która nie ma związku z wypadkiem przy pracy, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Dla przedsiębiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Objęcie tym ubezpieczeniem może nastąpić od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, wcześniejszego niż dzień złożenia wniosku, gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia nastąpi razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń (art. 14 ust. 1 ustawy systemowej).

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej nie przystąpił Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego w tym przypadku objęcie ubezpieczeniem chorobowym mogło nastąpić od dnia wskazanego przez Pana we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

WAŻNE!

Przedsiębiorca może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Od 5 lutego br. przysługuje Panu prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, ponieważ zgłosił się Pan do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 21 września 2009 r. Dlatego ma Pan wymagany 90-dniowy okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Okres pobierania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie jest przerwą w ubezpieczeniu, mimo że w tym okresie nie są opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. Okres ten jest traktowany jak okres ubezpieczenia i podlega wliczeniu do okresu wyczekiwania na zasiłek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK