| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie niezdolności do pracy w związku z wypadkiem uprawnia do zasiłku

Od 4 lat prowadzę zakład kominiarski. 10 września 2009 r. miałem wypadek podczas wykonywania pracy. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłem od 21 września 2009 r. ZUS wypłacił mi zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem za okres od 10 września 2009 r. do 4 lutego br. Od 5 lutego br. lekarz kardiolog wystawił mi zwolnienie lekarskie na 30 dni, które nie ma związku z wypadkiem z września. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli przed obecnym zwolnieniem byłem na zwolnieniu lekarskim? Czy od 5 lutego br. ZUS liczy nowy okres zasiłkowy?

WAŻNE!

Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, za który nie jest opłacana składka na ubezpieczenie chorobowe z powodu niezdolności do pracy, jest wliczany do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego ZUS ustalił Panu z uwzględnieniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy przed przerwą ubezpieczony pobierał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego oraz w przypadku nieprzerwanych okresów pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego i z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Płatnik zasiłku nie ustala podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeżeli przerwa między różnymi rodzajami zasiłku finansowanego zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

W takim przypadku podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia chorobowego jest ustalana z uwzględnieniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres poprzedzający poprzednią niezdolność do pracy.

Ta zasada nie ma zastowania w Pana przypadku. Od 10 września 2009 r. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stanowiła bowiem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe od września 2008 r. do sierpnia 2009 r. Tak przyjęta podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie może być przyjęta do ustalenia wysokości zasiłku z ubezpieczenia chorobowego za czas niezdolności do pracy powstałej od 5 lutego 2010 r., ponieważ w tym okresie nie podlegał Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ZUS wyliczy od najniższej podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z prawem do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, a więc za luty br., tj. 1628,81 zł (1887,60 zł pomniejszone o 13,71%) – art. 49 ustawy zasiłkowej.

Pana okres zasiłkowy ZUS liczy od 10 września 2009 r., ponieważ do jednego okresu zasiłkowego ZUS wlicza wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą lub różnymi chorobami, jeżeli nie występuje między nimi przerwa. Nie ma tu znaczenia, z jakiego funduszu przysługiwał zasiłek chorobowy w danym okresie.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1, art. 9, art. 43, art. 49 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6, art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322),
  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11, art. 12, art. 13, art. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »