| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można przerwać zasiłek macierzyński na czas pobytu starszego dziecka w szpitalu

Czy można przerwać zasiłek macierzyński na czas pobytu starszego dziecka w szpitalu

Pracownica od 10 grudnia 2009 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem 23 grudnia 2009 r. trzeciego dziecka. 7-letnia córka pracownicy 10 lutego 2010 r. miała wypadek i jest w szpitalu. Czy w związku z wykorzystaniem przez pracownicę 56 dni zasiłku macierzyńskiego i pobytem starszego dziecka w szpitalu może ona wystąpić o przerwanie zasiłku macierzyńskiego i wznowić wypłatę tego zasiłku po wyjściu dziecka ze szpitala?

W tym przypadku pracownica nie może przerwać urlopu macierzyńskiego. Pracownica może przerwać urlop macierzyński jedynie w sytuacji, gdy wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni tego urlopu oraz stan zdrowia dziecka – noworodka wymaga opieki szpitalnej.

UZASADNIENIE

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres ustalony w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka w trakcie jednego porodu zasiłek macierzyński przysługuje przez okres 20 tygodni (140 dni).

Pracownica, która urodziła dziecko wymagające opieki szpitalnej, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przerwanie urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie może odmówić zgody na przerwanie urlopu macierzyńskiego. Jednak przerwanie urlopu/zasiłku macierzyńskiego może nastąpić jedynie w sytuacji, kiedy pracownica wykorzystała po porodzie co najmniej 8 tygodni (56 dni) zasiłku macierzyńskiego, a urodzone dziecko wymaga opieki szpitalnej.

PRZYKŁAD

Pracownica od 2 grudnia 2009 r. jest na zasiłku macierzyńskim; poród nastąpił 13 grudnia 2009 r. Dziecko zachorowało 28 stycznia br. i zostało przyjęte do szpitala. Pracownica nie może wystąpić z wnioskiem o przerwanie urlopu macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu. Wprawdzie przebywa na urlopie macierzyńskim od 8 tygodni, ale nie jest to 8 tygodni przypadających po porodzie. W przypadku dalszego pobytu dziecka w szpitalu pracownica może skorzystać z przerwy i przesunięcia urlopu najwcześniej od 7 lutego br.

Przerwa w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego nie powinna trwać dłużej niż pobyt dziecka w szpitalu. Dlatego po odebraniu dziecka ze szpitala pracownica powinna wznowić urlop macierzyński aż do wyczerpania pełnego przysługującego jej okresu. W wypłacie zasiłku macierzyńskiego wystąpi przerwa, ale łącznie pracownica wykorzysta pełny przysługujący jej wymiar urlopu macierzyńskiego.

Państwa pracownica nie spełnia żadnego z wymaganych warunków, które, aby przerwać urlop macierzyński na czas pobytu dziecka w szpitalu, muszą wystąpić jednocześnie. W momencie przyjęcia dziecka do szpitala pracownica nie wykorzystała zasiłku macierzyńskiego za okres 8 tygodni po porodzie, a ponadto opieki szpitalnej wymaga nie noworodek, lecz starsze dziecko. W tej sytuacji pracownica nie ma możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna

  • art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 181 Kodeksu pracy.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »