| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy od 1 stycznia 2010 r. należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi w pierwszym roku pracy

Czy od 1 stycznia 2010 r. należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy pracownika w maju 2009 r. Otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1060 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik złamał nogę i jest na zwolnieniu lekarskim od 26 listopada 2009 r. Wynagrodzenie za czas choroby, a potem zasiłku chorobowego wyliczyliśmy od podstawy 914,67 zł. Czy od 1 stycznia 2010 r. powinniśmy podwyższyć pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

PROBLEM

RADA

Nie powinni Państwo podwyższać pracownikowi podstawy wymiaru zasiłku, ponieważ podstawa wymiaru ustalona przez Państwa na pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego jest wyższa od podstawy gwarantowanej pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia. Od 1 stycznia 2010 r. wynosi ona 909,15 zł.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego dla pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, to płatnik świadczenia przyjmuje do podstawy wymiaru wynagrodzenia za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego (a nie kalendarzowego) dnia miesiąca, pracodawca traktuje jak pełny miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek łącznie 13,71% (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Pracodawca potrąca z wynagrodzenia brutto pracownika składki na ubezpieczenia:

● emerytalne 9,76%,

● rentowe 1,50%,

● chorobowe 2,45%.

Zatrudniony u Państwa pracownik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1060 zł brutto. Jest to wynagrodzenie wyższe od minimalnego obowiązującego dla pracownika zatrudnionego w pierwszym roku zatrudnienia. W 2009 r. wynagrodzenie dla pracownika zatrudnionego w pierwszym roku pracy wynosiło 1020,80 zł.

Ustalona przez Państwa podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego wynosi 914,67 zł. Jest ona wyższa od minimalnej podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego, która w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. wynosiła 880,85 zł.

Od 1 stycznia 2010 r. wzrosło wynagrodzenie minimalne. W pierwszym roku zatrudnienia wynosi ono 1053,60 zł. Wyliczona minimalna podstawa wymiaru na podstawie tego wynagrodzenia wynosi 909,15 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku Państwa pracownika, wynosząca 914,67 zł, jest wyższa od podstawy gwarantowanej pracownikom w pierwszym roku pracy w 2010 r., dlatego w przypadku Państwa pracownika nie zmieni się od 1 stycznia 2010 r.

● art. 36, art. 37, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),

● art. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),

● obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2009 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2010 r. (M.P. Nr 48, poz. 709).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »