| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru powinna być uwzględniana premia kwartalna, jeżeli pracodawca zaprzestał jej wypłaty

Czy w podstawie wymiaru powinna być uwzględniana premia kwartalna, jeżeli pracodawca zaprzestał jej wypłaty

Pracownicy oprócz wynagrodzenia miesięcznego do 30 września 2009 r. otrzymywali premie kwartalne. W sierpniu 2009 r. zarząd firmy podjął decyzję, że od 1 października 2009 r. ze względu na złą sytuację finansową zakładu premia kwartalna nie będzie wypłacana. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom po 30 września 2009 r.? Czy pracownikowi, który zachorował w grudniu 2009 r., wliczyć premię kwartalną wypłaconą za poprzednie okresy?

Od 1 października 2009 r. podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo ustalać bez uwzględniania premii kwartalnej. Świadczenia wypłacone po 30 września 2009 r. powinni Państwo przeliczyć, wyłączając z podstawy wymiaru premie kwartalne.

UZASADNIENIE

Podstawa wymiaru ma pracownikowi rekompensować utracone wynagrodzenie na skutek niewykonywania pracy z powodu choroby. W podstawie wymiaru należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia, które z powodu choroby pracownik otrzyma w niższej kwocie od tej, którą otrzymałby, gdyby pracował. Dlatego podstawę wymiaru zasiłków oblicza się jako średnią wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia za pracę ma prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia, kwartalnych lub rocznych, składniki te płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru w wysokości:

  • 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – składnik kwartalny,
  • 1/12 kwot wypłaconych za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – składnik roczny.

WAŻNE!

W podstawie wymiaru płatnik uwzględnia wszystkie składniki wynagrodzenia pomniejszane za okres choroby, do których pracownik miałby prawo, gdyby w tym okresie wykonywał pracę.

Jeżeli zakład pracy podejmie decyzję o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, to podstawę wymiaru świadczenia przysługującego za okres od tej daty płatnik ustala z wyłączeniem tego składnika wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy zarówno zasiłków, do których prawo powstało po zaprzestaniu wypłaty określonego składnika wynagrodzenia, jak i zasiłków, które przysługują pracownikom w dniu, od którego zaprzestano wypłaty określonego składnika wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik oprócz wynagrodzenia miesięcznego ma prawo do premii kwartalnej pomniejszanej za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Pracownik jest niezdolny do pracy od 18 czerwca do 16 grudnia 2009 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie miesięczne za okres od czerwca 2008 r. do maja 2009 r., wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, które pracownik przepracował w październiku, listopadzie 2008 r. i w lutym 2009 r., oraz premię kwartalną w wysokości 1/12 wypłaconej za I kwartał 2009 r. oraz II, III, IV kwartał 2008 r. Pracodawca podjął decyzję, że od 1 grudnia 2009 r. zaprzestaje wypłaty premii kwartalnej. Dlatego od 1 grudnia 2009 r. premia kwartalna powinna zostać wyłączona z podstawy wymiaru zasiłku pracownika. Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 1 do 16 grudnia 2009 r. jest wynagrodzenie miesięczne z okresu od czerwca 2008 r. do maja 2009 r. oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe za październik, listopad 2008 r. oraz luty 2009 r.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »