| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru powinna być uwzględniana premia kwartalna, jeżeli pracodawca zaprzestał jej wypłaty

Czy w podstawie wymiaru powinna być uwzględniana premia kwartalna, jeżeli pracodawca zaprzestał jej wypłaty

Pracownicy oprócz wynagrodzenia miesięcznego do 30 września 2009 r. otrzymywali premie kwartalne. W sierpniu 2009 r. zarząd firmy podjął decyzję, że od 1 października 2009 r. ze względu na złą sytuację finansową zakładu premia kwartalna nie będzie wypłacana. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom po 30 września 2009 r.? Czy pracownikowi, który zachorował w grudniu 2009 r., wliczyć premię kwartalną wypłaconą za poprzednie okresy?

WAŻNE!

Zasada wyłączania z podstawy wymiaru składników wynagrodzenia, które decyzją pracodawcy zaprzestano wypłacać od określonego terminu, dotyczy składników wynagrodzenia przysługujących za wszystkie okresy, tj. premii miesięcznych, kwartalnych, rocznych lub przysługujących za inne okresy.

Jeżeli jednak składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, należy go nadal uwzględniać w podstawie wymiaru w wysokości przysługującej za miesiące uwzględniane w podstawie wymiaru.

PRZYKŁAD

Pracownik zachorował 27 listopada 2009 r. i jest na zwolnieniu do 18 grudnia 2009 r. Pracownik poza wynagrodzeniem miesięcznym otrzymuje regulaminową premię miesięczną oraz premię kwartalną. Przy ustalaniu podstawy wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od listopada 2008 r. do października 2009 r., premie miesięczne wypłacone za ten okres oraz 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za IV kwartał 2008 r. oraz za I, II i III kwartał 2009 r. Pracodawca podjął decyzję, że od 1 września 2009 r. premia miesięczna zostaje zlikwidowana, a wynagrodzenie miesięczne pracowników zostanie podwyższone o 50% dotychczas przysługującej premii miesięcznej. Od 1 września 2009 r., mimo że od tego dnia premia miesięczna nie przysługuje, pracodawca uwzględnił ją w podstawie wymiaru zasiłku pracownika (od 27 listopada do 18 grudnia 2009 r.), ponieważ część premii została włączona do innego składnika wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Od 1 lipca 2009 r. w zakładzie pracy podjęto decyzję o włączeniu premii miesięcznej do premii kwartalnej. Ostatnią premię miesięczną wypłacono za czerwiec 2009 r. Pracownik choruje w okresie od 7 do 18 grudnia 2009 r. i za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca uwzględnił przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od grudnia 2008 r. do listopada 2009 r., 1/12 sum premii kwartalnych wypłaconych za I, II i III kwartał 2009 r. oraz IV kwartał 2008 r. W podstawie wymiaru zostanie również uwzględniona premia miesięczna wypłacona za miesiące, z których jest ustalana podstawa wymiaru, tj. za okres od grudnia 2008 r. do czerwca 2009 r.

Aby określony składnik wynagrodzenia wyłączyć z podstawy wymiaru, pracodawca musi podjąć decyzję o zaprzestaniu wypłaty tego składnika wynagrodzenia.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca nie podejmie decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia, a jedynie nie wypłaca go np. z powodu trudności finansowych, składnik ten nadal powinien być uwzględniany w podstawie wymiaru świadczeń.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 41, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK