| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczać wynagrodzenie za przestój

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wliczać wynagrodzenie za przestój

W czerwcu i lipcu br. z powodu przestoju w firmie wypłacaliśmy pracownikom wynagrodzenie przestojowe – w czerwcu br. za 10 dni, natomiast w lipcu za cały miesiąc. Przestój w produkcji był spowodowany brakami w zaopatrzeniu. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi zatrudnionemu w naszej firmie od 3 lat, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne i przedłożył zwolnienie lekarskie od 26 listopada do 2 grudnia br.? W czerwcu br. powinien przepracować 21 dni, z czego przepracował 6 dni, za 10 dni miał wypłacone przestojowe, a w pozostałych dniach był nieobecny z przyczyn usprawiedliwionych. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie za przestój?

  • wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjąć po uzupełnieniu wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego Państwa pracownikowi od 26 listopada 2009 r., powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenie od listopada 2008 r. do października 2009 r.

W czerwcu 2009 r. pracownik oprócz pracy i okresu przestoju miał usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Dlatego zsumowane wynagrodzenie za czerwiec (tj. za wykonaną pracę i wynagrodzenie przestojowe) powinni Państwo podzielić przez liczbę dni, za które zostało wypłacone, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, które w czerwcu były dla pracownika dniami pracy (21 dni).

Za lipiec br. wynagrodzenie przestojowe należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, ponieważ wynagrodzenie to zostało wypłacone za cały miesiąc.

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 4, art. 36, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 81 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK