| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy opiekunowi prawnemu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Czy opiekunowi prawnemu przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica na okres wyjazdu brata i jego żony za granicę została sądownie ustanowiona opiekunem 3-letniej córki brata, która chodzi do przedszkola. Dziecko zachorowało na grypę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na bratanicę? Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego na chorą bratanicę w okresie sprawowania nad nią opieki. Pracownica powinna wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko, w którym m.in. określi, w wymiarze ilu dni w 2009 r. został wykorzystany zasiłek opiekuńczy. Na dziecko do ukończenia 14 lat zasiłek opiekuńczy przysługuje w roku kalendarzowym łącznie w wymiarze 60 dni.

UZASADNIENIE

Rodzice dziecka na okres wyjazdu za granicę powierzyli opiekę nad swoim dzieckiem ciotce. To oznacza, że w okresie ich pobytu poza Polską ciotka decyduje o sprawach siostrzenicy. Może podejmować zobowiązania na jej rzecz oraz występować w jej imieniu (art. 155 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Ma również obowiązek opiekować się siostrzenicą w okresie jej choroby. Obowiązek opieki nad dzieckiem potwierdza zaświadczenie sądu w sprawie powierzenia opieki nad dzieckiem (art. 591 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Na tej podstawie pracownica może wystąpić o zasiłek opiekuńczy na siostrzenicę.

Jako opiekun prawny dziecka pracownica ma prawo do zasiłku na takich samych warunkach jak rodzice. Musi otrzymać zwolnienie lekarskie oraz wypełnić wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na formularzu ZUS Z-15. We wniosku składa m.in. oświadczenie, że nie ma innego domownika, który mógłby zaopiekować się dzieckiem w czasie choroby oraz o okresie, za jaki wcześniej został wypłacony zasiłek opiekuńczy. Do wniosku pracownica powinna dołączyć kopię orzeczenia sądu w sprawie przyznania jej opieki nad dzieckiem w czasie pobytu jego rodziców za granicą. Powinni Państwo w aktach zasiłkowych pozostawić potwierdzoną przez siebie kopię orzeczenia, ponieważ oryginał może być potrzebny pracownicy w innych sprawach związanych z opieką nad dzieckiem.

Nie mogą Państwo odmówić pracownicy wypłaty zasiłku opiekuńczego, jeżeli na dziecko nie został wykorzystany limit 60 dni zasiłku w 2009 r. (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Na dziecko do ukończenia 14. roku życia w roku kalendarzowym przysługuje zasiłek opiekuńczy w wymiarze nieprzekraczającym 60 dni.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 i ust. 3, art. 33 ust. 1 pkt 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 145, art. 155 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 591 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »