| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenie przysługuje po 33. dniu choroby pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej

Jakie świadczenie przysługuje po 33. dniu choroby pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej

Pracownica zatrudniona w jednostce badawczo-rozwojowej jest w 5. miesiącu ciąży. Przed porodem nie wróci do pracy. W listopadzie minęły 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które wypłaciliśmy jej wynagrodzenie. Czy od 34. dnia zwolnienia pracownica ma prawo do wynagrodzenia czy do zasiłku chorobowego? Kto finansuje świadczenia dla pracownika naukowego – pracodawca czy ZUS?

Pracownikowi naukowemu zatrudnionemu w jednostce badawczo-rozwojowej przysługuje prawo do wynagrodzenia za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. Dlatego od 34. dnia zwolnienia lekarskiego pracownica w ciąży ma nadal prawo do wynagrodzenia, a nie do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie jest finansowane ze środków pracodawcy.

UZASADNIENIE

Prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy dla pracowników naukowych oraz pracowników naukowo-technicznych zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych ustala się na takich samych zasadach jak dla pracowników naukowych zatrudnionych w szkołach wyższych (art. 60 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych).

Pracownik naukowy zatrudniony w szkole wyższej za czas niezdolności do pracy z powodu: choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, choroby przypadającej w czasie ciąży, poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, ma prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego obliczanego tak samo jak wynagrodzenie za czas choroby (art. 154 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Dodatkowo przez okres nie dłuższy niż pierwsze 3 miesiące pracownik naukowy ma prawo do dodatku funkcyjnego.

Pracownicy naukowi zatrudnieni w jednostkach badawczo-rozwojowych nie mają prawa do wynagrodzenia za czas choroby oraz prawa do zasiłku chorobowego w okresie niezdolności do pracy. Pracownicy ci mają prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Wysokość wynagrodzenia, w zależności od rodzaju niezdolności do pracy, wynosi albo 80%, albo 100% wynagrodzenia za pracę (art. 154 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w związku z art. 92 § 1 Kodeksu pracy).

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy dla pracownika naukowego oraz naukowo-technicznego zatrudnionego w jednostce badawczo-rozwojowej przysługuje w wysokości 100% za okres:

  • choroby spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • choroby przypadającej w okresie ciąży,
  • nieobecności w pracy z powodu poddania się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich pobrania.

W pozostałych przypadkach wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wynosi 80% podstawy wymiaru.

W związku z wątpliwościami, czy za czas niezdolności do pracy nauczycielom akademickim przysługuje wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy osoby te mają prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy, stanowisko zajął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pismo z 30 sierpnia 2006 r., znak: DP-123-2249/06), w którym stwierdził, że: (...) nauczyciele akademiccy mają prawo do wynagrodzenia obliczanego na zasadach przewidzianych w art. 92 Kodeksu pracy, wypłacanego ze środków pracodawcy za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (...). Wyjaśnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczy nauczycieli akademickich. Jednak zasady te mają również zastosowanie do pracowników jednostek badawczo-rozwojowych (art. 60 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych).

Pracownicy jednostek badawczo-rozwojowych w okresie niezdolności do pracy mają prawo do wynagrodzenia za pracę, a nie do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Prawo do zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których osoba ubezpieczona ma prawo do wynagrodzenia (art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 60 ustawy z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (DzU z 2008 r. nr 159, poz. 993 ze zm.),
  • art. 154 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK