| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Jeżeli okres zwolnienia lekarskiego został skrócony przez lekarza orzecznika ZUS, to dni, o jakie został skrócony okres niezdolności do pracy, nie należy wliczać do okresu zasiłkowego. Do okresu zasiłkowego powinni Państwo wliczyć okres, za który pracownikowi przysługiwał zasiłek chorobowy, czyli od 2 do 12 listopada 2009 r.

UZASADNIENIE

Do okresu zasiłkowego należy wliczać okresy niezdolności do pracy, na które pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie. Jednak w przypadku skrócenia okresu zwolnienia lekarskiego, do okresu zasiłkowego należy wliczać wyłącznie okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Kontrolę nad prawidłowością orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności sprawuje lekarz orzecznik ZUS.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania osoby ubezpieczonej lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.

WAŻNE!

Zaświadczenie lekarskie traci ważność od następnego dnia po dacie wyznaczonego badania, jeżeli pracownik uniemożliwi przeprowadzenie tego badania.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, które zostało wystawione na okres od 12 do 20 listopada 2009 r. Na zwolnieniu lekarskim, które lekarz leczący przekazał do ZUS, była informacja, że pacjent powinien leżeć. 18 listopada lekarz orzecznik ZUS przeprowadził kontrolę zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego w domu pracownika. Okazało się, że w dniu kontroli lekarz orzecznik ZUS nie zastał pracownika w domu. Na tej podstawie skrócił do 18 listopada okres ważności wystawionego zwolnienia lekarskiego.

Lekarz orzecznik skraca okres zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik uniemożliwi przeprowadzenie badania, np. pracownik zostanie prawidłowo poinformowany o terminie badania i nie stawi się na nie albo zostanie zobowiązany do dostarczenia wyników badań lekarskich i nie dostarczy ich w terminie wyznaczonym przez ZUS. W tych przypadkach zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK