| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Jeżeli zwolnienie lekarskie zostało skrócone, to do okresu zasiłkowego płatnik zasiłku nie wlicza okresów, za które zwolnienie lekarskie straciło ważność. Jeżeli jednak za ten okres pracownik dostarczy inne zwolnienie lekarskie, to okres tego zwolnienia należy wliczyć do okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik był na zwolnieniu lekarskim od 13 do 27 listopada 2009 r. Po kontroli lekarskiej zwolnienie utraciło ważność od 24 listopada. Jednak pracownik dostarczył pracodawcy nowe zwolnienie wystawione przez innego lekarza na okres od 24 do 30 listopada. W tym przypadku, mimo skrócenia pierwszego zwolnienia (wystawionego na okres od 13 do 27 listopada), do okresu zasiłkowego należy wliczyć okres od 13 do 23 listopada oraz uwzględnić drugie zwolnienie i wliczyć okres od 24 do 30 listopada, ponieważ drugie zwolnienie nie zostało skontrolowane i jest ważne.

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Do okresu zasiłkowego płatnik wlicza wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeśli zostały spowodowane tą samą chorobą, a przerwa między tymi okresami nie przekracza 60 dni.

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu zasiłku opiekuńczego, nawet jeśli następuje bezpośrednio po zakończeniu okresu zwolnienia od pracy z tytułu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik był na zwolnieniu lekarskim łącznie od 2 czerwca do 14 września 2009 r. Od 15 do 25 września 2009 r. miał prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorą matką. Następnie od 28 września ponownie korzysta z zasiłku chorobowego. Okres pobierania zasiłku opiekuńczego (11 dni) nie zostanie wliczony do okresu zasiłkowego pracownika. Do okresu zasiłkowego wlicza się tylko okresy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 9, art. 59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »