| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Prawa do świadczeń chorobowych nie ma również pracownica, która zaświadczenie o okresie ochronnym dla kobiety w ciąży otrzyma od niemieckiego lekarza. Takie zaświadczenie – wydawane w Niemczech w celu przyznania zasiłku macierzyńskiego – w Polsce jest traktowane jak zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu. Dlatego na jego podstawie nie można wypłacić wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z ubezpieczeń społecznych w Polsce. Natomiast dokument ten jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w Polsce za okres przed porodem.

Na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które przesłała Państwu pracownica, mogą Państwo usprawiedliwić jej nieobecność w pracy, ale będzie to nieobecność usprawiedliwiona bezpłatna, ponieważ w tej sytuacji nie przysługuje jej prawo do świadczeń w razie choroby.

Podstawa prawna

  • art. 6, art. 7, art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 5, § 5a, § 12 pkt 1 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »