| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

Pracownik w maju 2009 r. przez 5 dni roboczych był na urlopie bezpłatnym. Zachorował w listopadzie 2009 r. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika wliczyć również wynagrodzenie za maj, mimo że pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej, czy wcześniej uzupełnić?

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony 2 stycznia 2008 r. Chorował przez 17 dni grudnia 2008 r., a powinien przepracować w tym miesiącu 21 dni. W lutym 2009 r. pracował przez 14 dni, a powinien przepracować 20 dni. Przez 6 dni lutego 2009 r. korzystał z urlopu bezpłatnego. Ponownie zachorował w listopadzie 2009 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca przyjął wynagrodzenie pracownika za okres od listopada 2008 r. do października 2009 r. Z podstawy wymiaru zostało wyłączone wynagrodzenie za grudzień 2008 r., ponieważ pracownik w tym miesiącu pracował przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Natomiast wynagrodzenie za luty 2009 r. pracodawca wliczył do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po jego wcześniejszym uzupełnieniu.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr˙31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK