| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy kontynuowanie studiów w czasie zwolnienia lekarskiego pozbawia prawa do zasiłku chorobowego

Czy kontynuowanie studiów w czasie zwolnienia lekarskiego pozbawia prawa do zasiłku chorobowego

Jeden z naszych pracowników jest od dwóch miesięcy na zwolnieniu lekarskim. Lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie nie stwierdził przeciwwskazań do chodzenia. Pracownik jest chory na serce, dlatego w jego przypadku chodzenie jest nawet zalecane przez lekarza. Zwolnienie będzie trwało jeszcze kilka miesięcy, ponieważ pracownik jest przygotowywany do operacji kardiochirurgicznej. Pracownik od trzech lat studiuje w systemie zaocznym. W trakcie zwolnienia lekarskiego uczestniczy w zjazdach na uczelni i zamierza zdawać egzaminy w wyznaczonych terminach. Czy kontynuowanie studiów jest przeszkodą do wypłaty zasiłku chorobowego?

Udział w zajęciach na uczelni – wykładach, ćwiczeniach i seminariach, zaliczanie kolokwiów, zdawanie egzaminów oraz obrona pracy licencjackiej czy magisterskiej w czasie trwającego zwolnienia lekarskiego nie są podstawą do pozbawienia pracownika prawa do zasiłku chorobowego. Jednak prawo do zasiłku chorobowego w tym okresie przysługuje pracownikowi pod warunkiem, że czynności te nie wpływają na pogorszenie stanu zdrowia i nie spowodują przedłużenia okresu choroby.

UZASADNIENIE

Utrata prawa do zasiłku chorobowego może nastąpić z powodu wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, a także z powodu wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Chodzi tu o postępowanie pracownika w okresie zwolnienia lekarskiego, w szczególności o nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich, wykonywanie czynności, które mogą pogorszyć stan zdrowia pracownika, lub wykorzystywanie zwolnienia do innych celów niż leczenie.

Przy ustalaniu, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane prawidłowo, płatnik zasiłku bierze pod uwagę rodzaj choroby i treść zwolnienia lekarskiego, np. informację, że pacjent w okresie zwolnienia lekarskiego powinien leżeć. O ocenę, czy udział w zajęciach na wyższej uczelni w okresie zwolnienia lekarskiego jest niezgodny z celem, na jaki to zwolnienie zostało udzielone, należy zwrócić do lekarza, który je wystawił.

Jeżeli lekarz leczący pacjenta – pracownika, który równocześnie wystawił zwolnienie lekarskie, stwierdzi, że udział w zajęciach na uczelni nie wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pracownika, to nie ma podstaw do pozbawienia pracownika prawa do zasiłku chorobowego z tego powodu. W takiej sytuacji nie można uznać, że pracownik nie przestrzega zaleceń lekarskich albo wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem, na jaki zostało udzielone.

Natomiast gdyby lekarz leczący uznał, że wysiłek związany z uczęszczaniem na uczelnię, z zajęciami na uczelni i egzaminami miał niekorzystny wpływ na zdrowie pacjenta, to pracownik nie powinien uczestniczyć w zajęciach na uczelni.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego z 11 stycznia 1995 r. (II Akr 511/94,OSA 1995/2/13), pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego może nastąpić tylko na podstawie zasadnego zarzutu wykorzystywania zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. O pozbawieniu pracownika prawa do zasiłku chorobowego można mówić dopiero wówczas, gdy np. wykonywane czynności podczas zwolnienia lekarskiego doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia i tym samym do przedłużenia okresu choroby.

Jeżeli w ocenie lekarza, leczącego zatrudnionego u Państwa pracownika, zajęcia na uczelni nie wpłyną na pogorszenie jego stanu zdrowia i mogą być nawet pomocne w leczeniu, to w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego i może jednocześnie kontynuować naukę na uczelni.

Podstawa prawna:

  • art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia (art. 17 ust. 1 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa). Nie jest niezbędna ocena, czy „inna praca zarobkowa” była niezgodna z celem zwolnienia lekarskiego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 2008 r., II UK 26/08)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK