| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy staż wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego

Czy staż wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniamy 10 osób. Od 24 września br. zatrudniliśmy pracownika na czas określony. Jest to jego pierwsza praca po stażu z urzędu pracy. Podczas wyjazdu niezwiązanego z pracą miał wypadek. Od 19 października br. jest na zwolnieniu lekarskim. Będzie to dłuższa choroba. Czy w przypadku tego pracownika wymagany jest okres wyczekiwania? Jak obliczyć okres 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Do okresu zasiłkowego, w tym do okresu 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego, płatnik nie wlicza okresów niezdolności do pracy, które przypadają w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku. Chodzi o okresy, za które nie przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłek chorobowy w związku z brakiem wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego.

Od 34. dnia zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Przy zatrudnieniu 10 osób pracodawca przekazuje wypłatę zasiłków do ZUS. W tym celu powinni Państwo dołączyć do zwolnienia lekarskiego wypełnione zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3. Jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje okres niezdolności do pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, po dokonaniu wypłaty wynagrodzenia powinni Państwo przekazać zwolnienie lekarskie do ZUS, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1, ust. 2, art. 9 ust. 3, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1 i § 4 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 9, art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »