| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kto będzie płatnikiem zasiłków od 1 stycznia 2010 r., zależy od liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2009 r.

Kto będzie płatnikiem zasiłków od 1 stycznia 2010 r., zależy od liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2009 r.

Prowadzę firmę budowlano-remontową. Liczba osób zatrudnionych w firmie zmienia się w zależności od pory roku i liczby zamówień. W 2008 r. w listopadzie zatrudniałem 23 osoby na podstawie umów o pracę i zlecenia. Mimo że w grudniu 2008 r. liczba zatrudnionych wynosiła 15 osób, przez cały 2009 r. byłem płatnikiem zasiłków. Jak ustalić, kto będzie płatnikiem zasiłków w kolejnym roku?

PROBLEM

RADA

Należy ustalić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2009 r. Jeżeli w tym dniu będzie Pan zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, to w 2010 r. będzie Pan płatnikiem zasiłków dla zatrudnionych osób.

UZASADNIENIE

 Data 30 listopada ma znaczenie zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, które zatrudniają około 20 osób. Od tego, ile osób będzie zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego 30 listopada, zależy bowiem, czy płatnik będzie miał dodatkowe obowiązki związane z ustalaniem prawa, naliczaniem oraz wypłatą zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Zmiana płatnika następuje od 1 stycznia roku kalendarzowego.

WAŻNE!

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego w 2010 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego 30 listopada 2009 r.

Płatnik składek ustala liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na konkretny dzień – 30 listopada (art. 61 ustawy zasiłkowej). Każdy z pracowników, niezależnie od wymiaru etatu, to jedna osoba zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Tak samo płatnik liczy jako jednego ubezpieczonego każdego zleceniobiorcę, który przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. Pojedynczo w liczbie osób ubezpieczonych płatnik uwzględnia również pracownika, z którym podpisał dodatkowo umowę zlecenia albo umowę o dzieło.

WAŻNE!

Płatnik składek w liczbie osób ubezpieczonych uwzględnia tylko jeden raz pracownika, z którym podpisał dodatkową umowę zlecenia albo umowę o dzieło.

PRZYKŁAD

Pracodawca w listopadzie 2009 r. zatrudnia 15 pracowników oraz 5 zleceniobiorców, z których 2 zgłosiło się do ubezpieczenia chorobowego. Dodatkowo z 3 pracownikami zawarł umowę zlecenia i z 2 pracownikami umowę o dzieło. Od 1 stycznia 2010 r. płatnikiem zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego będzie ZUS. Na 30 listopada do ubezpieczenia chorobowego jest zgłoszonych 15 pracowników i 2 zleceniobiorców. W liczbie osób ubezpieczonych pracodawca nie powinien uwzględniać jeszcze raz pracowników, z którymi zawarł dodatkowo umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Osoby ubezpieczone, które bierze się pod uwagę przy ustalaniu płatnika zasiłków

● art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »