| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

Podstawy wymiaru świadczenia pracodawca albo ZUS, mimo zmiany wymiaru czasu pracy, nie ustala na nowo w jednym przypadku. Chodzi o sytuację, kiedy pracownik jest przed tą zmianą i po zmianie etatu na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. Za cały okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego podstawą wymiaru świadczenia jest podstawa ustalona z wynagrodzenia za okres przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Pierwsze zwolnienie lekarskie pracownica otrzymała 27 maja 2009 r. Natomiast wymiar jej czasu pracy został zmieniony od 1 kwietnia 2009 r. Z tego powodu podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć i wysokość zasiłku ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownica otrzymała za kwiecień 2009 r. pracując na 4/5 etatu. Pracownica nieprzerwanie chorowała i otrzymywała zwolnienia lekarskie do 31 sierpnia 2009 r. W czerwcu 2009 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego został po raz kolejny zmieniony wymiar czasu pracy pracownicy z 4/5 etatu do pełnego etatu. Ta zmiana czasu pracy spowodowała, że świadczenie za okres choroby zostało naliczone od podstawy wymiaru zasiłku niższej od obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru. Dlatego w okresie od 10 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. powinni Państwo naliczyć pracownicy zasiłek chorobowy od minimalnej podstawy (1101,06 zł), mimo że wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy.

● art. 40 i art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »