| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

Podstawy wymiaru świadczenia pracodawca albo ZUS, mimo zmiany wymiaru czasu pracy, nie ustala na nowo w jednym przypadku. Chodzi o sytuację, kiedy pracownik jest przed tą zmianą i po zmianie etatu na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. Za cały okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego podstawą wymiaru świadczenia jest podstawa ustalona z wynagrodzenia za okres przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Pierwsze zwolnienie lekarskie pracownica otrzymała 27 maja 2009 r. Natomiast wymiar jej czasu pracy został zmieniony od 1 kwietnia 2009 r. Z tego powodu podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć i wysokość zasiłku ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownica otrzymała za kwiecień 2009 r. pracując na 4/5 etatu. Pracownica nieprzerwanie chorowała i otrzymywała zwolnienia lekarskie do 31 sierpnia 2009 r. W czerwcu 2009 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego został po raz kolejny zmieniony wymiar czasu pracy pracownicy z 4/5 etatu do pełnego etatu. Ta zmiana czasu pracy spowodowała, że świadczenie za okres choroby zostało naliczone od podstawy wymiaru zasiłku niższej od obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru. Dlatego w okresie od 10 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. powinni Państwo naliczyć pracownicy zasiłek chorobowy od minimalnej podstawy (1101,06 zł), mimo że wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy.

● art. 40 i art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »