| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Wyliczamy pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym otrzymał zwolnienie lekarskie. Jak postąpić, jeżeli w czasie tych 12 miesięcy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, ale między zwolnieniami były przerwy trwające dłużej niż 3 miesiące? Czy taki niepełny miesiąc pracy mamy pominąć i wyliczyć średnią z mniejszej liczby miesięcy? Czy wynagrodzenie takie trzeba uzupełnić do kwoty wynagrodzenia, którą pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc? Pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Drugi ze sposobów uzupełniania dotyczy wynagrodzenia zmiennego. Przy zmiennym wynagrodzeniu kwotę wynagrodzenia uzyskaną przez pracownika w danym miesiącu za przepracowane dni robocze należy podzielić przez liczbę tych dni. Uzyskaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni, w które pracownik miał obowiązek pracować w tym miesiącu.

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego/wynagrodzenia chorobowego płatnik świadczenia powinien uwzględniać tylko te składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe i które nie przysługują za okres zwolnienia lekarskiego (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Raz ustalonej podstawy wymiaru nie należy ustalać na nowo, jeżeli między prawem do kolejnych świadczeń przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna

  • art. 36–38, art. 41 ust. 1, art. 43, art. 46 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »