| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

RADA

Nie mogą Państwo podważyć zasadności wydania zwolnienia lekarskiego, ponieważ tylko lekarz ma wiedzę medyczną, która pozwala zajmować stanowisko w kwestiach medycznych. Jednak mogą Państwo wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania może zakwestionować zasadność orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

UZASADNIENIE

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, lekarz orzecznik ZUS ma prawo skontrolować zasadność wydanego przez lekarza leczącego zwolnienia lekarskiego. Lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić kontrolę na wniosek pracodawcy.

WAŻNE!

Pracodawca nie może samodzielnie oceniać, czy wydane przez lekarza zwolnienie lekarskie jest zasadne oraz czy pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Uprawniony do oceny zdolności wystawienia zwolnienia lekarskiego jest wyłącznie lekarz orzecznik ZUS. Pracodawca ma prawo wystąpić o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli uważa, że pracownik nie jest chory i nadużywa zwolnienia lekarskiego.

Po uzyskaniu zawiadomienia pracodawcy o wykorzystywaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem, ZUS wszczyna postępowanie. Na tej podstawie lekarz orzecznik ZUS może:

  • przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu (np. w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS) lub w miejscu pobytu ubezpieczonego, jeżeli np. stan zdrowia nie pozwala mu stawić się na badanie w wyznaczonym terminie,
  • zażądać od lekarza, który wystawił kontrolowane zaświadczenie lekarskie, udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej badanej osoby, która była podstawą do wydania tego zwolnienia lekarskiego, albo udzielenia wyjaśnienia i informacji w tej sprawie,
  • skierować osobę ubezpieczoną na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, jeżeli w dokumentacji medycznej dostarczonej przez osobę ubezpieczoną nie ma np. wyników badań specjalistycznych lub zdaniem lekarza orzecznika ZUS wyniki badań są niewystarczające do oceny stanu zdrowia osoby ubezpieczonej,
  • zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Jeżeli pracownik, który jest na zwolnieniu lekarskim, otrzyma od lekarza orzecznika ZUS wezwanie, powinien dostosować się do poleceń określonych w tym wezwaniu. Oznacza to m.in. obowiązek stawienia się na badanie w wyznaczonym przez ZUS terminie oraz udostępnienia posiadanych wyników badań lekarskich.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK