| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Kobieta po urodzeniu dziecka, a następnie sprawująca opiekę nad dzieckiem przerywa swoją aktywność zawodową i korzysta z urlopu macierzyńskiego, a następnie (przeważnie) z urlopu wychowawczego. W celu uniknięcia sytuacji, w której osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem byłaby pozbawiona ubezpieczeń społecznych, przepisy prawne łączą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego również z przebywaniem na urlopie wychowawczym i pobieraniem zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ubezpieczenia społeczne

Korzystanie z urlopu wychowawczego czy też pobieranie zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) co do zasady stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Od tej zasady istnieją wyjątki, a ponadto osoby korzystające z urlopu wychowawczego bądź pobierające zasiłek macierzyński nie są objęte ubezpieczeniami społecznymi w pełnym zakresie.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym lub pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko wówczas, gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy systemowej). Ustalone prawo do tych świadczeń posiada osoba, na rzecz której krajowy bądź zagraniczny organ rentowy stwierdził, że przysługuje jej prawo do emerytury z powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego lub systemu zaopatrzenia emerytalnego, który został ustanowiony dla konkretnej grupy zawodowej (np. rolników, żołnierzy, funkcjonariuszy mundurowych itd.). Z kolei przez „inny tytuł powodujący obowiązek ubezpieczeń społecznych” należy rozumieć inny tytuł aniżeli ten, z którego ubezpieczony nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Posiadanie przez ubezpieczonego ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych wyłącza obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego. Co za tym idzie, zdejmuje to z płatnika składek obowiązek zgłoszenia ubezpieczonego z tego tytułu do przedmiotowych ubezpieczeń. Osoba korzystająca z takiego urlopu lub pobierająca taki zasiłek ma obowiązek złożenia płatnikowi składek oświadczenia co do faktu, czy ma ustalone prawo do emerytury lub renty lub inny tytuł powodujący obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 2a ustawy systemowej). Dopiero po złożeniu przez ubezpieczonego takiego oświadczenia płatnik składek powinien zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu osoba korzystająca z urlopu wychowawczego lub pobierająca zasiłek macierzyński nie podlega ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK