| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Mogą Państwo wypłacić zasiłek chorobowy razem z wynagrodzeniem za sierpień 2009 r. Zasiłek chorobowy pracownik powinien otrzymać nie później niż w ciągu 30 dni od daty przedłożenia zaświadczenia ZUS ZLA. Jeżeli nie dotrzymają Państwo tego terminu, powstanie obowiązek zapłaty odsetek.

UZASADNIENIE

Nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownikowi przysługuje 80% wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli pracownik wykorzystał już 33 dni zwolnienia lekarskiego w bieżącym roku kalendarzowym, to od 34. dnia choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłki dla pracowników naliczają i wypłacają pracodawcy, którzy do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają więcej niż 20 ubezpieczonych. W pozostałych przypadkach zasiłki wypłaca ZUS. Niezależnie od tego, kto jest płatnikiem zasiłków, zawsze finansuje je ZUS.

Warunkiem uznania nieobecności pracownika za usprawiedliwioną i wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego przez pracodawcę jest udokumentowanie niezdolności do pracy na podstawie zwolnienia lekarskiego na formularzu ZUS ZLA. Dopiero ten dokument jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Przed otrzymaniem tego zaświadczenia pracodawca nie może rozliczyć i wypłacić świadczenia, nawet jeżeli pracownik poinformował pracodawcę, że otrzymał zwolnienie lekarskie.

Pracownik ma obowiązek terminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie powinien dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia jego wystawienia.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w terminie, należny mu zasiłek może zostać obniżony o 25%.

Płatnicy zasiłków mają obowiązek wypłacać zasiłki w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń. Termin wypłaty wynagrodzeń przyjęty u pracodawcy powinien być wskazany w odpowiednich aktach zakładowych – w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, regulaminie wynagradzania czy w umowie o pracę.

Pracodawca może także w obowiązujących zakładowych przepisach przewidzieć wprost, że wypłata zasiłków z ubezpieczeń społecznych następuje w określonym terminie. Termin ten może być inny niż termin przewidziany do wypłaty wynagrodzenia. W tym przypadku pracodawca powinien wypłacić zasiłek chorobowy w terminie określonym w swoim regulaminie, dotyczącym wypłat świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

PRZYKŁAD

W regulaminie wynagradzania firmy jest zapis, że wynagrodzenie chorobowe, zasiłki oraz świadczenie rehabilitacyjne są wypłacane niezwłocznie po dostarczeniu dokumentów potrzebnych do wypłaty, nie później niż w ciągu 7 dni od dostarczenia tych dokumentów.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK