| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia?

1726,23 zł : 20 x 23 dni = 1985,16 zł.

Podstawą wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika jest w tym przypadku kwota 1588,13 zł:

1985,16 zł x 80% = 1588,13 zł.

Jeżeli pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne, zachorował przed upływem pierwszego kalendarzowego miesiąca zatrudnienia i nie otrzymał w tym miesiącu żadnego wynagrodzenia, jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe miesięczne oraz składniki wynagrodzenia w wysokości zmiennej (np. premię uwzględnianą w podstawie wymiaru zasiłku), to w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie stałe miesięczne w wysokości wynikającej z umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, zaś zmienne składniki wynagrodzenia uzupełnić według podanych wyżej zasad.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 3, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK