| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek rodzinny - po każdej utracie dochodu

Zasiłek rodzinny - po każdej utracie dochodu

Każdy utracony dochód członka rodziny pomniejsza dochód całej rodziny, na podstawie którego podejmuje się decyzje o przyznaniu lub odmowie zasiłku rodzinnego. Ograniczenie tej zasady w rozporządzeniu wykonawczym jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Bronisław P. w styczniu 2007 r. wystąpił z wnioskiem o przyznanie zasiłku rodzinnego na swoją córkę. Przedstawił stosowne zaświadczenia o wysokości swoich dochodów, a także dochodów żony. Walentyna P. była od listopada poprzedniego roku bezrobotna, otrzymywała także zasiłek. Wcześniej była przez długi czas na zwolnieniu lekarskim i to było m.in. przyczyną zwolnienia z pracy.

Burmistrz miasta C., do którego był kierowany wniosek, odmówił jednak jego przyznania. Główną podstawą decyzji stał się § 17 ust. 2 rozporządzenia z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 105, poz. 881 ze zm.). Przepis ten stanowi, że nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony przez jednego z jej członków, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym ponownie się on zatrudnił i uzyskał przychody z innego źródła, ale zarazem nie utracił tego zatrudnienia przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek. Według tego unormowania nie miało znaczenia, jak długa była przerwa w jego zatrudnieniu ani okres, w jakim rodzina po faktycznym odliczeniu takich utraconych dochodów spełniałaby kryterium dochodowe – 504 zł na osobę w rodzinie. Burmistrz uznał więc, że całość dochodów żony Bronisława P. należy zaliczyć do przeciętnego dochodu rodziny i nie można ich traktować jako dochodów utraconych.

Bronisław P. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak utrzymało w mocy odmowną decyzję. Sprawa trafiła więc na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P., który skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne.

Trybunał Konstytucyjny podzielił wątpliwości Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i uznał sporny przepis za niezgodny z ustawą zasadniczą. Uzasadniając wyrok, Trybunał wskazał, że sprzeczność z Konstytucją RP polega na bezpodstawnym uregulowaniu sprawy będącej materią ustawową. Rozporządzenie zmienia na niekorzyść sytuację prawną osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny w stosunku do uregulowania przyjętego w art. 5 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przepis ten stanowi jedynie, że w przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód.

Tymczasem § 17 ust. 2 rozporządzenia z 2005 r. ograniczył stosowanie instytucji z art. 5 ust. 4 ustawy, wprowadzając zasadę, że nie uznaje się za utracony dochód, w przypadku gdy wnioskodawca lub jego członkowie rodziny uzyskają inny dochód w tym samym roku kalendarzowym. Jest to niedopuszczalna ingerencja aktu niższego rzędu (rozporządzenia) w normy ustawowe.

Sentencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 czerwca 2009 r. (sygn. P 45/08):

„§ 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne jest niezgodny z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP w związku z art. 23 ust. 5 i art. 5 ust. 4 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych”.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »