| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za pobyt w sanatorium

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Na podstawie zwolnienia lekarskiego, które wystawił lekarz rodzinny, jak również w przypadku zwolnienia lekarskiego wystawionego przez sanatorium, w którym pracownik był na rehabilitacji, przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego jego podstawę. Pobyt w sanatorium uprawnia do wypłaty zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru. Tylko pobyt w szpitalu oznacza prawo do zasiłku chorobowego obniżonego do 70% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy jest wypłacany w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu wynosi 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 i ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej), jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby:

  • przypada w okresie ciąży,
  • powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • jest następstwem wypadku przy pracy,
  • ma związek z chorobą zawodową,
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

WAŻNE!

Jeżeli zachodzą okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego w wysokości 100%, osoba ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego w tej wysokości także za okres pobytu w szpitalu.

Pobyt w szpitalu nie musi być przez ubezpieczonego dodatkowo dokumentowany. Informacja o pobycie w szpitalu znajduje się na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, wystawionym przez szpital. W takim przypadku w polu 11 wpisywana jest liczba dni pobytu w szpitalu. Jeżeli liczba dni pobytu w szpitalu różni się od liczby dni w zaświadczeniu lekarskim, płatnik świadczenia przyjmuje, że okres pobytu w szpitalu przypada od pierwszego dnia objętego zaświadczeniem lekarskim przez okres wynikający z liczby dni pobytu w szpitalu.

WAŻNE!

O wypłacie zasiłku chorobowego w wysokości 70% podstawy wymiaru decyduje liczba dni pobytu w szpitalu wpisana w pkt 11 zwolnienia lekarskiego.

Pole 11 w zaświadczeniu ZUS ZLA nie będzie wypełnione w przypadku pobytu ubezpieczonego w innych niż szpital stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej. Takim stacjonarnym zakładem opieki zdrowotnej jest sanatorium. Dlatego w przypadku zatrudnionego u Państwa pracownika przedłożenie zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w sanatorium nie powoduje obniżenia wysokości zasiłku chorobowego do 70% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna

  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, sama w sobie nie jest roszczeniem majątkowym, które może być dochodzone w sprawie. Przedmiotem sporu może być jedynie wysokość zasiłku chorobowego, który zależy od podstawy wymiaru (art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r.). (Postanowienie Sądu Najwyższego z 14 lutego 2008 r., I UK 320/07)
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »