| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Ze względu na trudności finansowe, od stycznia do końca lipca 2009 r. wstrzymaliśmy wypłatę premii miesięcznych. Premia ta w przypadku choroby pracownika była uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i od 6 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim? Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikom, którzy chorowali w okresie wcześniejszym?

W Państwa zakładzie z powodu trudności finansowych wstrzymano wypłatę premii miesięcznych od stycznia do końca lipca 2009 r. W związku z tym, że nie zostały zmienione przepisy dotyczące wypłaty premii, lecz tylko tymczasowo odstąpili Państwo od ich wypłaty i wypłata będzie kontynuowana w miarę polepszenia się warunków finansowych zakładu, nie powinni Państwo traktować tej sytuacji jak zaprzestania wypłaty składnika wynagrodzenia. Premie powinny być wliczone do podstawy wymiaru zasiłków i nie należy przeliczać podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy przypadający po 31 grudnia 2008 r.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, który uległ wypadkowi w pracy w lipcu br., powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie zasadnicze wraz z premią miesięczną za okres od lipca do grudnia 2008 r. W związku z tym, że premia nie przysługuje za część okresu, z którego uwzględnia się ją w podstawie wymiaru zasiłku, podstawę wymiaru za pozostały okres od stycznia do czerwca 2009 r. powinni Państwo ustalić bez tej premii.

● art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

● art. 6 ust. 1, art. 7 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »