| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy stanowi wynagrodzenie określone w umowie o pracę po podwyżce, którą pracownica otrzymała w trakcie urlopu wychowawczego. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie może być niższa od minimalnej podstawy wymiaru, która od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1101,06 zł.

UZASADNIENIE

Jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego pracownica przez cały okres 12 miesięcy poprzedzających, z których jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku, korzystała z urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego lub odbywała czynną służbę wojskową i w związku z tym w tym okresie nie otrzymywała wynagrodzenia, płatnik zasiłku ustala podstawę wymiaru zasiłku jak dla pracownika, który zachorował w pierwszym dniu zatrudnienia.

Pracownica, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie. W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony o dwa tygodnie.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. O tym, w jaki sposób płatnik powinien wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, decyduje to, czy pracownica przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego miała prawo do wynagrodzenia stałego czy zmiennego.

Zatrudniona u Państwa pracownica ma prawo do wynagrodzenia w stałej wysokości. Dlatego podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy jest wynagrodzenie określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica przed urodzeniem drugiego dziecka przez dwa lata była na urlopie wychowawczym. Pracownica ma prawo do minimalnego wynagrodzenia za pracę. W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie minimalne obowiązujące od 1 stycznia 2009 r.

Pracownikowi, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne lub/i zmienne składniki wynagrodzenia, podstawę wymiaru zasiłku płatnik ustala na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik uzyskał prawo do zasiłku, wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku.

PRZYKŁAD

Pracownica przez rok bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego korzystała z urlopu wychowawczego. Zgodnie z zasadami wynagradzania, pracownicy przysługiwała premia kwartalna zmniejszana za okresy nieobecności w pracy z tytułu choroby, sprawowania opieki oraz urlopu macierzyńskiego. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego uwzględniając wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę. Premię kwartalną uwzględnił w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych za cztery kwartały poprzedzające kwartał, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego, pracownikom zatrudnionym na takim samym stanowisku pracy.

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wypłaconego pracownicy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę składek odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 29 ust. 1, ust. 3, art. 31, art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i pkt 3, art. 42 ust. 1 i ust. 2, art. 51, art. 52 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK