| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokość zasiłku chorobowego

Pracownik w 2009 r. ma prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2007 r. ukończył 50 lat. Na początku maja 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni zwolnienia lekarskiego. W jakiej wysokości wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy od 15. dnia zwolnienia lekarskiego za okres pobytu w szpitalu, 70% czy 80% podstawy wymiaru?

Pracodawca może również przyznać zatrudnionym pracownikom wynagrodzenie uzupełniające. Jest to tylko inna nazwa wyrównania. Dlatego i w tym przypadku pracodawca nie nalicza składek od kwoty różnicy między 70% lub 80% podstawy wymiaru a kwotą 100% podstawy wymiaru. W tym przypadku od kwoty wynagrodzenia uzupełniającego pracodawca – do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100% przychodu pracownika – nie nalicza składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia składkowego).

Podstawą do wypłacenia tego uzupełniającego wynagrodzenia w obu przypadkach powinien być obowiązujący w zakładzie pracy przepis dotyczący zasad wynagradzania w danym zakładzie (branży), wynikający z zakładowego układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania albo umowy o pracę.

Podstawa prawna:

  • art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 18 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »