| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo?

RADA

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego w związku z wypadkiem w drodze do pracy nie może przekroczyć 100% ustalonej dla pracownika podstawy wymiaru. Dlatego nie mogą Państwo wypłacić pracownikowi wynagrodzenia chorobowego w wyższej kwocie niż należna. Natomiast w związku z wypadkiem mogą Państwo przyznać pracownikowi np. zapomogę finansowaną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

UZASADNIENIE

 Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby) są ustalone w ustawie chorobowej. Dlatego pracodawca – płatnik świadczeń nie może samodzielnie ustalać odrębnych zasad obliczania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, innych niż te, które wynikają z obowiązujących przepisów.

Podstawą wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, finansowanego przez 33 dni w roku kalendarzowym przez pracodawcę (a w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat – przez 14 dni), jest naliczana na takich samych zasadach jak podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Pracodawca nie może dowolnie ustalać podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, musi stosować obowiązujące przepisy.

Zarówno wynagrodzenie za czas choroby, jak i zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy wynosi 100% podstawy wymiaru. Powinni więc Państwo naliczać pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.

WAŻNE!

Wynagrodzenie/zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Jeżeli chcą Państwo dodatkowo wesprzeć finansowo chorego pracownika – mogą Państwo rozważyć możliwość udzielenia mu np. zapomogi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeżeli taki fundusz mają Państwo w firmie. Mogą też Państwo udzielić pracownikowi pomocy z innych funduszy firmy. Jednak nie jest możliwe wypłacenie wynagrodzenia/zasiłku chorobowego w kwocie wyższej, niż wynika to obowiązujących przepisów (70%, 80% lub 100% podstawy wymiaru).

Podstawa prawna:

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria zajmuje się obsługą prawną firm i osób prywatnych, a w szczególności windykacją należności i dochodzeniem odszkodowań powypadkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »