| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego

W zakładzie jest zatrudnionych 15 osób. Pracownica naszej firmy jest w ciąży. Od grudnia 2008 r. otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Na zwolnieniu lekarskim będzie nieprzerwanie do dnia porodu. Jakie dokumenty muszę przygotować do wypłaty zasiłku macierzyńskiego, jeżeli pracownica niedawno zawarła związek małżeński z właścicielem firmy? Czy ZUS ustali jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, czy jako osobie współpracującej?

RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego, ponieważ związek małżeński zwarła w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. Do dnia porodu pracownica ma prawo również do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia pracowniczego.

UZASADNIENIE

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność ZUS uważa małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy wykonywaniu tej działalności.

Osoba podlega ubezpieczeniom społecznym jako współpracująca, jeżeli spełnia równocześnie trzy warunki: stopień pokrewieństwa lub powinowactwa, pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym i wykonywanie współpracy.

Jeżeli pracownica zawiera związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa bądź przebywania na urlopie wychowawczym, zmiana tytułu ubezpieczenia ma miejsce dopiero w sytuacji, gdy osoba ta powróci do pracy i podejmie współpracę przy prowadzeniu działalności. Tytułem do ubezpieczeń będzie dla tej osoby współpraca od następnego dnia po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego lub po zakończeniu urlopu wychowawczego, nawet jeżeli okresy pobierania zasiłków i korzystania z urlopu wychowawczego następują kolejno po sobie.

Pracownica zawarła związek małżeński z pracodawcą w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, a następnie będzie korzystała z zasiłku macierzyńskiego W tym przypadku nie nastąpiło więc rozpoczęcie współpracy.

Przekazanie do ZUS dokumentacji do wypłaty zasiłku macierzyńskiego musi nastąpić z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Dlatego powinni Państwo dostarczyć do ZUS:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku wypłaty zasiłku macierzyńskiego przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu,
  • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.

Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego, którą muszą Państwo wykazać w zaświadczeniu płatnika składek (Z-3), jest wynagrodzenie pracownicy wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego). Mimo że nastąpi zmiana rodzaju pobieranego świadczenia z zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński, podstawy wymiaru zasiłku ZUS nie ustali na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK