| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba nauczyciela akademickiego

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Nauczyciel akademicki przebywający na zwolnieniu lekarskim nie otrzymuje ani zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, ani też wynagrodzenia za czas choroby wynikającego z Kodeksu pracy. Za czas choroby poświadczonej zwolnieniem lekarskim otrzymuje normalną pensję, od której nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne.

Status nauczyciela akademickiego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie różni się niczym od statusu pracownika. Zarówno nauczyciel akademicki, jak i „zwykły” pracownik podlegają wszystkim ubezpieczeniom społecznym, tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Okres podlegania ubezpieczeniom trwa od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Do ubezpieczeń zgłaszani są na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx (stosunek pracy), a w imiennym raporcie miesięcznym opatrzonym tym samym kodem należy rozliczać za nich należne składki. Różnice występują, gdy nauczyciel akademicki jest nieobecny na uczelni z przyczyn usprawiedliwionych, np. z powodu choroby, opieki nad dzieckiem, urlopu macierzyńskiego.

„Zwykły” pracownik otrzymuje za czas choroby - zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy - 80 lub 100% wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni niedyspozycji zdrowotnej w danym roku kalendarzowym, a od 1 lutego 2009 r. pracownicy powyżej 50 lat otrzymują to wynagrodzenie tylko za 14 dni. Potem otrzymuje zasiłek chorobowy od 34. lub 15. dnia choroby.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Jeśli nauczyciel akademicki otrzymuje wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności z innej przyczyny niż własna choroba, np. z racji opieki nad chorym dzieckiem, to wchodzi ono do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wykładowca nie nabywa także prawa do zasiłku macierzyńskiego, zachowując prawo do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności. Nie należy tego nauczyciela rozliczać jako osoby pobierającej zasiłek macierzyński w imiennym raporcie miesięcznym ZUA RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, lecz z kodem 01 10 xx - jako pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »