| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenie, jeżeli lekarz nie wystawił mu na ten okres zwolnienia lekarskiego z działalności

Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę, który równocześnie powadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest architektem. Od listopada 2008 r. pracownik był na zwolnieniu lekarskim i otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek. Okazało się, że z działalności nie brał zwolnienia lekarskiego, ponieważ i tak nie ma prawa do zasiłku. Wypłaciliśmy pracownikowi świadczenia, a teraz ZUS wydał decyzję o zwrocie wypłaconego zasiłku, ponieważ pracownik prowadził działalność w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy słusznie? Czy pracownik musi zwrócić wypłacone świadczenia?

RADA

Tak, pracownik musi zwrócić wypłacony zasiłek chorobowy, jeżeli w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego wykonywał pracę zarobkową. O tym, czy decyzja ZUS jest słuszna, decydują konkretne okoliczności, np. możliwość udowodnienia przez pracownika, że nie wykonywał działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego. Od decyzji ZUS pracownik może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Osoba ubezpieczona, która w trakcie niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Pobrany zasiłek traktuje się w tym przypadku jako świadczenie nienależnie pobrane i osoba, która je otrzymała, jest zobowiązana do jego zwrotu z odsetkami.

Jeżeli ZUS wydał decyzję, w której zobowiązuje pracownika do zwrotu wypłaconego zasiłku, to oznacza, że przeprowadził w tym zakresie postępowanie, które wykazało wykonywanie pracy zarobkowej w ramach jednocześnie prowadzonej działalności gospodarczej. W decyzji ZUS jest uzasadnienie, z którego wynika, jaka jest podstawa pozbawienia pracownika prawa do zasiłku.

W decyzji jest również pouczenie o możliwości i terminie odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeżeli pracownik odwoła się od decyzji, to spór między pracownikiem a ZUS rozstrzygnie sąd pracy i ubezpieczeń. Odwołanie od decyzji wydanej przez oddział ZUS pracownik powinien wnieść na piśmie do tego oddziału ZUS, który wydał decyzję. Natomiast pismo kieruje do sądu i w terminie wskazanym w pouczeniu zawartym w decyzji.

W zakresie pozbawienia osoby ubezpieczonej prawa do zasiłku chorobowego w razie stwierdzenia wykonywania w czasie zwolnienia pracy zarobkowej orzecznictwo sądowe jest zróżnicowane i nie z każdego wyroku sądu wynika, że samo zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności pozbawia pracownika prawa do zasiłku chorobowego. Na przykład z wyroku Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2002 r. (II UKN 710/00) wynika, że podpisanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego.

Natomiast w innym orzeczeniu, z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04), Sąd Najwyższy uznał, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim.

Jak wynika z powyższego, dopiero wyrok sądu może rozstrzygnąć słuszność decyzji ZUS albo pracownika, który jest zobowiązany do zwrotu zasiłku.

Podstawa prawna

  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK