| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

RADA

Podstawą wypłaty 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy. Jeśli natomiast zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, to pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego - również 100%.

UZASADNIENIE

W przypadku zdarzenia, do którego doszło na terenie zakładu pracy, np. na parkingu, pracodawca powinien przeprowadzić postępowanie i przeanalizować, jak zakwalifikować zdarzenie. Przeprowadzenie postępowania powypadkowego kończy się protokołem powypadkowym. W protokole tym pracodawca określa, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.

Wypadek przy pracy to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiły w związku z pracą.

Wszystkie cztery elementy definicji wypadku muszą zaistnieć równocześnie, aby pracodawca mógł uznać zdarzenie za wypadek przy pracy.

Związek z pracą rozpoczyna się w momencie przekroczenia przez pracownika bramy zakładu, wejścia na teren zakładu pracy lub do budynku zakładu. Okoliczności i przyczyny wypadku powinien ustalić powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy. Zadaniem tego zespołu jest ustalenie, czy zdarzenie, które miało miejsce w Państwa zakładzie pracy, można uznać za wypadek przy pracy i sporządzenie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Jeżeli na podstawie zgromadzonego materiału w toku postępowania zespół powypadkowy uzna to zdarzenie za wypadek przy pracy, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Protokół powypadkowy przygotowany przez zespół powypadkowy zatwierdza pracodawca.

WAŻNE!

To pracodawca uznaje lub odmawia uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Natomiast jeżeli zdarzenie to zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy, pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru, ale z ubezpieczenia chorobowego. O kwalifikacji zdarzenia jako wypadku w drodze do pracy lub z pracy decyduje pracodawca.

WAŻNE!

Pracodawca może wypłacić zasiłek w związku z wypadkiem przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy tylko po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i po odpowiednim zakwalifikowaniu zdarzenia.

Nie muszą Państwo zwracać się do ZUS o zatwierdzenie zdarzenia jako wypadek. Protokół powypadkowy do ZUS przekazują tylko ci pracodawcy, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 5 ust. 2 i ust. 3, art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
  • art. 234, art. 2371 Kodeksu pracy,
  • art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »