| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli w domu jest inna dorosła osoba

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, jeśli w domu jest inna dorosła osoba

Prowadzę kilka punktów usług krawieckich. Jestem zobowiązana do wypłacania świadczeń chorobowych. Jedna z pracownic przyniosła mi zwolnienie lekarskie na chore 12-letnie dziecko. Samotnie wychowuje syna. Wiem jednak, że pracownica mieszka razem z daleką krewną, która nie pracuje. Krewna ma 30 lat. Czy w takiej sytuacji powinnam wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy?

RADA

Ponieważ daleka krewna nie jest osobą zobowiązaną do opieki nad chorym dzieckiem, pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli krewna odmawia tej opieki. Pracownica do wniosku o zasiłek powinna dołączyć oświadczenie kuzynki, że odmawia opieki nad chorym dzieckiem.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi tylko wówczas, gdy nie ma innego członka rodziny, z którym prowadzi wspólne gospodarstwo domowe i który może zapewnić opiekę choremu dziecku.

Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba, która nie jest zobowiązana do sprawowania tej opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jednak osoba niezobowiązana do tego, może sprawować taką opiekę, gdy wyrazi na to zgodę. Obowiązku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem nie ma np. babka dziecka, nie ma go również inna dalsza kuzynka pracownicy.

WAŻNE!

Matce lub ojcu dziecka zawsze przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko do ukończenia 2 lat, nawet jeżeli w domu są osoby, które mogą zapewnić dziecku opiekę.

Podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego na chore dziecko jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA oraz wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15. Jeżeli o zasiłek opiekuńczy stara się pracownik, który mieszka z osobą dorosłą niezobowiązaną do opieki nad chorym dzieckiem, do wniosku powinien dołączyć oświadczenie tej osoby, że nie będzie sprawowała opieki w okresie zwolnienia lekarskiego.

Pracownica straci prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli Państwo stwierdzą, że w czasie przebywania na zasiłku wykorzystuje zwolnienie lekarskie do innych celów niż opieka lub wykonuje pracę zarobkową. Okoliczności te płatnik ustala podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 32-35, art. 53 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 21 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • § 6 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »