| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

RADA

Za okres od 8 do 9 marca 2009 r. (pobyt w szpitalu) pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za pozostały okres zwolnienia lekarskiego od 10 do 27 marca 2009 r. pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Nie powinni Państwo ustalać nowej podstawy wymiaru w związku ze zmianą wysokości świadczenia. Nie można żądać od pracownicy potwierdzenia, że poroniła. Podstawą do wypłaty zasiłku jest zwolnienie lekarskie.

UZASADNIENIE

Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Gdy niezdolność do pracy nie przypada na okres ciąży lub jej powodem nie jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wynosi 70%. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy określony w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zatrudniona u Państwa pracownica od 12 grudnia 2008 r. była niezdolna do pracy i korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Z tego tytułu pracownicy przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ 8 marca 2009 r. pracownica poroniła i otrzymała na okres od 8 do 27 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie, od 8 do 9 marca 2009 r. przysługuje jej za pobyt w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 70%, natomiast za okres od 10 do 27 marca 2009 r. zasiłek w wysokości 80%, ponieważ nie jest to już niezdolność do pracy spowodowana ciążą.

WAŻNE!

W związku z pobytem pracownika w szpitalu pracodawca wypłaca 70% zasiłku chorobowego za pierwsze dni zwolnienia lekarskiego.

W związku ze zmianą wysokości zasiłku chorobowego, który przysługuje pracownicy, nie powinni Państwo przeliczać podstawy jego wymiaru. Za okres od 8 do 27 marca 2009 r. nadal będzie to ta sama podstawa wymiaru, która została ustalona dla wypłacanego wcześniej świadczenia. Powinni Państwo od 8 do 9 marca obliczyć 70%, a od 10 do 27 marca 80% wcześniej ustalonej podstawy wymiaru.

Nowej podstawy wymiaru nie oblicza się, jeżeli nie było przerwy między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Płatnik nie oblicza na nowo podstawy wymiaru świadczenia w związku ze zmianą jego wysokości.

Wystawienie zwolnienia bez kodu B jest  potwierdzeniem, że pracownica poroniła. Nie ma przepisów rozstrzygających kwestię dokumentacji potrzebnej do wypłaty w niższej wysokości zasiłku chorobowego od dnia poronienia. W związku z tym pracodawca nie ma podstaw do żądania złożenia przez pracownicę oświadczenia o poronieniu, ani do dostarczenia przez pracownicę zaświadczenia od lekarza o poronieniu. Na potwierdzenie tego faktu można wyłącznie poprosić pracownicę o dostarczenie któregoś z tych dokumentów. Jednak pracownica nie ma obowiązku ich dostarczyć.

Podstawa prawna:

  •  art. 11, art. 36 ust. 1, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK