| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 1)

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców (cz. 1)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Poniżej przedstawiamy zasady dotyczące ustalania prawa do zasiłku chorobowego dla tych osób.

Należy pamiętać, że do okresu ubezpieczenia chorobowego uprawniającego do zasiłku chorobowego zalicza się poprzednie okresy podlegania temu ubezpieczeniu, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. Nie ma przy tym znaczenia, czy poprzednie ubezpieczenie chorobowe było obowiązkowe czy dobrowolne.

Przykład

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność od 1 stycznia 2009 r. z tym dniem została objęta na swój wniosek także ubezpieczeniem chorobowym. Wcześniej w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 12 grudnia 2008 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W okresie od 12 do 23 stycznia 2009 r. osoba ta była niezdolna do pracy z powodu choroby. Ponieważ przerwa między obecnym a poprzednim ubezpieczeniem nie przekracza 30 dni, a łącznie ubezpieczenie to trwało ponad 90 dni, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia tej niezdolności, bez okresu wyczekiwania.

Powyższa zasada obowiązuje także w przypadku, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie po okresie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym z powodu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Wówczas do okresu ubezpieczenia wymaganego do nabycia prawa do zasiłku chorobowego dolicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa spowodowana zawieszeniem działalności nie przekracza 30 dni.

Przykład

Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 1 czerwca 2006 r. zawiesiła działalność w okresie od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2009 r. W okresie od 1 czerwca 2006 r. do 30 listopada 2008 r. podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, natomiast nie podlegała temu ubezpieczeniu w okresie zawieszenia działalności. Po wznowieniu działalności, w okresie od 9 do 20 lutego 2009 r., chorowała. W związku z tym, że przerwa w ubezpieczeniu chorobowym z powodu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej była dłuższa niż 30 dni, do okresu ubezpieczenia wymaganego do nabycia prawa do zasiłku chorobowego nie zalicza się poprzedniego okresu ubezpieczenia chorobowego przed zawieszeniem działalności. Ubezpieczony nie ma zatem prawa do zasiłku chorobowego za okres choroby od 9 do 20 lutego 2009 r., ponieważ nie ma wymaganego okresu 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresu ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej zalicza się natomiast poprzednie okresy ubezpieczenia, nawet gdy przerwa między nimi jest dłuższa niż 30 dni, jeżeli przerwa ta jest spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Bez okresu wyczekiwania

Prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania przysługuje, jeżeli osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub osoba z nią współpracująca jest:

  • absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i została objęta ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpiła do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • niezdolna do pracy z powodu wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • byłym posłem lub senatorem, który po zakończeniu sprawowania mandatu posła lub senatora przystąpił do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK