| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

PRZYKŁAD

Pracownik zachorował w marcu 2009 r. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. W marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim przez 4 dni robocze. Nie miał jednak prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego. W marcu 2008 r. pracownik przez 6 dni pracował w godzinach nadliczbowych. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za pracę w marcu otrzymał łącznie wynagrodzenie w wysokości 2570,50 zł, w tym za obowiązujący go czas pracy 1967,80 zł, natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych dodatek w wysokości 602,70 zł (2570,50 zł - 1967,80 zł). Od tego przychodu zostały potrącone finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie 352,42 zł. Ustalając wysokość zmiennego wynagrodzenia, które pracownik osiągnąłby w marcu 2008 r., gdyby przepracował cały miesiąc, należy uzupełnić jedynie wynagrodzenie za obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, a następnie dodać faktyczną kwotę wypłaconego dodatku za godziny nadliczbowe:

uzupełnione wynagrodzenie za obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy: 1967,80 zł - 269,79 zł (składki finansowane przez pracownika) = 1698,01 zł,

1698,01 zł : 16 dni = 106,13 zł,

106,13 zł × 20 dni = 2122,60 zł,

dodatek za godziny nadliczbowe: 602,70 zł - 82,63 zł (tj. składki finansowane przez pracownika) = 520,07 zł,

wynagrodzenie za marzec 2008 r. uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku:

2122,60 zł + 520,07 zł = 2642,67 zł.

Pracodawca uzupełnia wynagrodzenie zmienne za niepełny miesiąc pracy. Uzyskane w tym miesiącu wynagrodzenie za pracę pracodawca dzieli przez liczbę dni pracy pracownika, a następnie wynik mnoży przez liczbę dni, w które pracownik miał obowiązek pracować.

Usprawiedliwioną nieobecnością w pracy jest np. okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik nie otrzymał wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego z powodu braku okresu wyczekiwania (30 dni ubezpieczenia chorobowego).

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 6 ust. 1, art. 36 ust. 1, ust. 2, art. 38 ust. 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »