| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

RADA

Zwolnienie lekarskie zostało wystawione prawidłowo. Na jego podstawie powinni Państwo ustalić uprawnienie pracownicy do zasiłku opiekuńczego. Lekarz wystawił zwolnienie na okres rozpoczynający się nie później niż 4. dnia po dniu badania, a badanie zostało przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Nie powinni Państwo obniżać zasiłku o 25%, ponieważ zasiłek należałoby obniżyć od 8. dnia niezdolności do pracy, czyli od 6 marca 2009 r., do dnia dostarczenia zaświadczenia. Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie 5 marca 2009 r., a więc przed okresem pozwalającym na potrącenie zasiłku.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa pracownica dostarczyła już wcześniej wystawione zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem do 26 lutego. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego 24 lutego 2009 r. zgłosiła się ponownie do lekarza z dzieckiem (mogło to być spowodowane np. pogorszeniem się stanu zdrowia dziecka). W tym przypadku lekarz orzekł, że dalsza niezdolność do pracy podana w nowym zwolnieniu lekarskim rozpoczyna się od 27 lutego 2009 r. Zaświadczenie to zostało wystawione prawidłowo i jest podstawą do wypłacenia zasiłku opiekuńczego, ponieważ badanie zostało przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy. Dodatkowo okres niezdolności do pracy rozpoczyna się nie później niż 4. dnia od dnia badania. Nie ma tu znaczenia fakt, że 25 i 26 lutego 2009 r. są dniami roboczymi.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny pracodawca ustala na podstawie zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu ZUS ZLA.

Zwolnienie lekarskie wypisuje lekarz upoważniony przez ZUS do wystawiania zaświadczeń lekarskich (art. 54 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Zaświadczenie lekarskie wystawione niezgodnie z zasadami jego wystawiania nie może być podstawą do wypłacenia zasiłku opiekuńczego. Dlatego zakłady pracy, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, oraz ZUS są upoważnione do kontroli formalnej zaświadczeń lekarskich. Kontrola formalna ma na celu sprawdzenie, czy zaświadczenie lekarskie nie zostało sfałszowane oraz czy zostało wydane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Nieprawidłowo wystawione zaświadczenie lekarskie oznacza odmowę przyznania prawa do świadczeń za cały okres orzeczonej niezdolności w tym zwolnieniu.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »