| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Czy pracodawca może wypłacić zasiłek chorobowy pracownika innej osobie

Nasz zakład jest uprawniony do wypłaty pracownikom świadczeń chorobowych. Z reguły wszystkie świadczenia przekazujemy na konta bankowe. Jeden z pracowników, ze względów osobistych, zlikwidował konto bankowe. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim i wyjeżdża do sanatorium. Pracownik telefonicznie zwrócił się do nas, aby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek wypłacić kuzynowi. Podał imię i nazwisko kuzyna. Czy możemy wypłacić świadczenia innej osobie niż pracownik? Jeżeli tak, to czy powinniśmy zażądać od tej osoby jakiegoś dokumentu?

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia ze stosunku pracy są zobowiązaniem pracodawcy wobec pracownika. W niektórych przypadkach uprawnienia te przechodzą na inne osoby, których nie łączy z pracodawcą żadna umowa. Taką sytuacją jest np. śmierć pracownika (art. 631 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany wypłacić świadczenia ze stosunku pracy najbliższej rodzinie pracownika. Osobami uprawnionymi do świadczeń ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, czyli również do zasiłku chorobowego, są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci - również w ramach rodziny zastępczej oraz rodzice.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 28 pracowników. Jeden z nich od 30 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione do 18 marca 2009 r. Pracownik zmarł 22 lutego. Wynagrodzenie chorobowe po zmarłym mężu pracodawca wypłacił żonie, ponieważ nie było innych osób uprawnionych.

Podstawa prawna:

  • art. 65 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 631 Kodeksu pracy,
  • art. 28, art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,
  • art. 67, art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »