| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

RADA

Łączny przychód brutto z umowy o pracę i umowy zlecenia osoby, którą zatrudnili Państwo w okresie 1 od stycznia do 28 lutego 2009 r., nie może przekroczyć miesięcznie 890,60 zł. Przy rozliczeniu renty socjalnej przysługującej za luty 2009 r. ZUS weźmie pod uwagę łączny przychód wypłacony w lutym 2009 r., czyli wynagrodzenie z umowy zlecenia za styczeń i luty oraz wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

ZUS zawiesza wypłatę renty socjalnej, jeżeli osoba uprawniona do tej renty osiągnęła w miesiącu przychód z jednego lub większej liczby źródeł w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jest to 30% wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS do celów emerytalnych. W okresie od 1 grudnia 2008 r. do 28 lutego 2009 r. kwota ta wynosi 890,60 zł.

Jeżeli w danym miesiącu wypłacony przychód przekroczy dopuszczalny limit zarobków, to ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej za cały miesiąc.

WAŻNE!

ZUS zawiesza wypłatę renty socjalnej za cały miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnie przychód przekraczający kwotę 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przychód ten może pochodzić z wielu źródeł. Może być osiągany na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, a nawet pobierania stypendium sportowego.

Przy zawieszeniu wypłaty renty socjalnej ZUS weźmie pod uwagę wszystkie przychody zatrudnionego u Państwa zleceniobiorcy. ZUS wliczy wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Osobę, która osiąga przychód z dwóch lub więcej tytułów, ZUS rozlicza od łącznej kwoty za dany miesiąc.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody, od których nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, jak np. przychody z umowy zlecenia studenta do 26. roku życia lub honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej.

PRZYKŁAD

Student, który ma prawo do renty socjalnej, został od stycznia 2009 r. zatrudniony na podstawie umowy zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Nie ukończył 26 lat, dlatego firma nie nalicza za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia przekracza 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dlatego od stycznia 2009 r. ZUS zawiesił zleceniobiorcy wypłatę renty socjalnej.

ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej w przypadku osiągania przychodu, który przekracza 30% przeciętnego wynagrodzenia osiąganego również z tytułu umowy najmu, dzierżawy i tym podobnych umów - opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK