| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

RADA

Zasiłek chorobowy przypadający na okres pobytu w szpitalu, tj. od 30 grudnia 2008 r. do 7 lutego 2009 r. powinni Państwo wypłacić w wysokości 70% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy za okres poszpitalny od 8 do 15 lutego oraz za okres pobytu pracownika w hospicjum, czyli od 16 do 28 lutego 2009 r., przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli jednak w okresie choroby pracownik przebywa w szpitalu, zasiłek chorobowy za dni pobytu w szpitalu przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru (art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej).

Gdy w okresie swojej choroby pracownik przebywa w innym miejscu niż szpital, to zasiłek chorobowy, z ogólnego stanu zdrowia, przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru. Zatem jeśli w okresie choroby pracownik jest w hospicjum, domu opieki społecznej, gdzie również ma zapewnioną całodobową opiekę, zasiłek chorobowy za okres jego pobytu w tych ośrodkach przysługuje w wysokości 80%. W wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłek przysługuje również za okres choroby, w którym pracownik jest w sanatorium.

WAŻNE!

Za okres pobytu pracownika w hospicjum, domu opieki społecznej czy sanatorium przysługuje mu zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, tj. choroba jest następstwem wypadku w pracy, w drodze do/z pracy, ma związek z chorobą zawodową lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru bez względu na to, czy pracownik w tym czasie przebywa w domu, szpitalu, hospicjum (art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawa prawna:

  • art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 9 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r69.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK